Raha säästmine

Eesmärgid kogumiseks

Et seda säästmise ja kogumise teekorda alustada, tuleb mul luua meie perele eelkõige eesmärgid. Kogumispäevik jagas enda FB lehel selleks ka mingit faili, aga minu arust ei ole see kõige parem – lihtsam on enda jaoks asjad olulisuse järjekorras kirja panna. Siinkohal kirjutan ka täpsemalt, mis saavad olema meie pere eesmärkideks sel säästmisaastal.

Meie peres tegelen kogu rahamajandusega mina ning mul on kombeks kulude märkimiseks kasutada üht tavalist ruudulist vihikut, kuid sel aastal plaanin kasutada enda kalendermärkmikku, mida kasutan ka kui toitumispäevikut. Nüüd võtan selle märkmiku ette ka kui meie rahaasjade planeerijana. Lisan märkmiku esimestele lehekülgedele eesmärkide nimekirja – nii on see alati mul niiöelda silmade ees! Mulle meeldib osasid asju käsitsi üles kirjutada ja kuna märkmik on alati mul kotis olemas, saan seda alati ka täiendada.

Meie pere selle aasta rahalised eesmärgid:

Meil ei ole otseselt vaja millegi jaoks raha suuremalt koguda, seega panustan ma kogumise mõttes sellele, et meie tagavarapuhvrisse ehkno-matter-what” kontole võiks koguneda 3000 eurot. See summa oleks meie puhul maja ehitamise kõrval reaalne. Mida see “no-matter-what” konto aga meie jaoks tähendab? See on siis raha, mida saaksime kasutada siis (tegelikult kasutada mitte kunagi), kui meie elus peaks tulema tõeline hädaolukord. Kuid siiski on see konto no-matter-what MITTE KASUTAMISEKS! Hetkel on meil sinna kogutud 1014,48 € ning seega iga järgnev kuu peaksime sinna kontole kõrvale panema vähemalt 165,46 eurot. See oleks siis aasta kõige suurem eesmärk! Selliseks kogumiseks sobiks väga hästi eelarveliselt igasugustest kulutustest ülejäänud summa. Et näiteks, kui toidupoe nädalaeelarvest jääb mingi summa üle, siis kannan selle osa “no-matter-what” kontole, mitte et kulutan järgmisel nädalal toidupoes selle võrra rohkem. Seega sinna laekub summa vastavalt sellele, kuidas suudame muudest asjadest raha alles hoida.

Nagu ma mainisin, siis tegeleme me endiselt enda maja ja kodu ehitamisega ja sisustamisega ning seega kulub ka selleks küllaltki palju. Igakuiselt panen ma palgapäeval juba mitmed kuud kõrvale erinevaid summasid, mida Toomase kodusoleku ajal kasutame majas vajalike ehitustööde tegemiseks või sisustusasjade ostmiseks. Viimasel ajal siis näiteks Erki toa viimistlemiseks ja sisustamiseks, teise korruse parketi ostmiseks, elutuppa tugitoolide ja vaiba ostmiseks jms. Teha on meil veel palju ja seega on vaja, et meil oleks ehituseks raha olemas, siis saame ka reaalselt enda elamises midagi vajalikku ära teha või ära osta. Summa aga selleks kujuneb iga kuu erinevalt.

Kuna Toomase palk on igakuiselt erinev, kuid minu oma on kindel summa, ning samuti on rahade laekumine kuupäeviti erinev, siis pean välja mõtlema meie pere jaoks kõige parema süsteemi rahade jaotamiseks. Seega tuleb teha väga süsteemne eelarve ja mõelda, kuidas see kõik väga hästi toimima hakkaks. Sellest täpsemalt aga juba järgmises postituses!

Loe veel ka...

2 Comments

  1. Väga asjalik ja reaalne plaan. Soovin edu!

    1. Marie says:

      Aitäh! Varsti jagan säästmise esimest kuud ka :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga