Kõik muu

Maaküte

3Oleme nüüdseks majas elanud 2 aastat ja 4 kuud ning praeguseks võin öelda jumal tänatud, et me viimasel hetkel puuküttega katlasüsteemi maaküttesüsteemi vastu vahetasime. Suurt rolli selle otsuse juures mängis muidugi ka see, et katlasüsteemi hinnapakkumiste juures polnud võimalik saada kõiki vajalikke töid. Ehk siis polnud võimalik ühelt firmalt koos garantiiga saada ka korstnaehitust ning see pani mind igaks juhuks kahtlema, et mis siis kui… Teiseks soovitas viimasel hetkel ka lisaisa meil siiski maakütte kasuks otsustada. Samas oli elukaaslane maakütte peale koguaeg mõeldnud aga see tundus meile lihtsalt nii kulukas ettevõtmine. Järgnevalt leiad meile tehtud hinnapakkumised ja vajalike tööde maksumused.

Katlasüsteemi hinnapakkumised ja maksumus kokku:

  • 1. Toru-Jüri hinnapakkumine 3261 eurot (Info: Pakkumine sisaldab katlamaja põhimaterjali + transporti. Materjali lisandub kindlasti veel (toru, liitmikud, kraanid, soojustus jne.).
  • 2. FEBi hinnapakkumine 3456 eurot (Info: Pakkumine ei sisalada soojustust ega transporti).
  • Korstnaehitus töötasuga ?? eurot.
  • Töömehe töötasu, kes katlasüsteemi kokku paneks ~1500 eurot.

    KOKKU: ~5000 eurot + korstnaehitus
    .


Maaküttesüsteemi hinnapakkumine ja maksumus kokku:

  • ABC Kliima hinnapakkumine 8260 eurot (Info: Pakkumine sisaldab süsteemi kogumaterjali ja tehnikat, samuti kaevetöid, maakollektori paigaldust ja täitmist, transporti ja paigalgust jms. Kokkuvõtvalt kogu töö firma poolt algusest lõpuni).
  • Topogeodeetiine mõõdistamine 160 eurot (See on projekteerimise asendiplaan, kuhu on projekteeritud hoone kontuur peale märgitud ja hoone mahamärkimiseks looduses koordinaadid ka. Antud plaan oli ABC Kliima töö jaoks vajalik).
  • Kaeveloa taotlemine linnavalitsuselt 32 eurot.

    KOKKU: 8452 eurot
    .

Me valisime siis maaküttesüsteemi ABC Kliima poolt ning nüüd tänan meie otsust ja tegutsemist, sest ma ei pea mõtlema kütmisele ning sellele, et kas ikka ärgates või koju jõudes on kodu soe või mitte. Elame nagu korteris, kus kütmise pärast muret tundma ei pea! Kui külm on, keeran kütet juurde ning vastupidi. Samuti on maakütte pealt meil alati ka soe vesi olemas, mis tähendab, et elektriboilerit koos elektrikulutusega meil ei ole. Samuti pole meil esimese korruse duširuumis elektripõrandakütet, mis hoiab samuti elektrit kokku. Maakütte seadmel on võimalik näiteks seadistada ka puhkuserežiim, mis lülitab kütte teatud perioodiks näiteks välja ning koju jõudes on jälle maja küte töös ja soe vesi pesemiseks kohe olemas. Meie ei ole seda veel kasutanud aga võimalus on olemas.

Elektrienergia tarbimine jääb meil vahemikku 30 eurot (suvel) – 100 eurot (talvel) ehk 200 kWh (suvel) – 700 kWh (talvel). See on meie maja kogu elekter kuu kohta (k.a maakütteseade ja kõik muu kodutehtnika). Saan öelda, et võrreldes meie maja elektrikulu tuttavate omadega, siis tasub maaküte küll ennast täielikult ära. Pluss jääb veel ära puude tegemine/ostmine ja nende ladustamine/hoiuruumi ehitamine selleks ning loomulikult kütmiseks mõeldud ajakulu. Samas ei ole mul kütmise ega näiteks ka elava tule vastu kaminas mitte midagi, sest varasemalt on meie peres ikkagi ahi, kamin või puuküttepliit olnud aga et üht suurt maja soojas hoida, selliseks kütmiseks oleme meie juba mugavuse mõttes maakütte valinud.

41Minu soov maakütte paigaldamise juures oli, et kogu kupatus oleks tehtud firma poolt ning et sellega ka kaasneks kõigele garantii. Seega võtsime hinnapakkumise koos maasse kaevatavate torude, täitmisega, aparaadi paigalduse ja kõige muuga ühest firmast – ABC Kliima. Teenindus oli suurepärane ning töö kiire ja korralik. Järelhooldus ja -abi on alati vaid telefonikõne kaugusel. Meile läks maakütte paigaldamine maksma siis kokku 8452 eurot. Nagu ülalt poolt näha sisaldab see ka maa topogeodeetilist mõõtmist ja kaeveluba. Maakütteseadmeks on Nibe soojuspump 180-liitrise boileriga (Fighter1245-6 6kW) ning paigaldatud 110 ruutmeetri köetava pinna jaoks. Esimesel korrusel on põranda sees veetorud, mis kütavad esimest korrust ning teisele korrusele tuleb tulevikus lisada maakütte pealt töötavad radiaatorid. Samuti paigaldas elukaaslane ka kütteruumi ehk minukeeli sahvrisse väikese radiaatori, et ka seal talvisel perioodil temperatuur täitsa miinusesse ei läheks. Kinnistule paigaldati  400 meetri jagu maakollektorit meiega kooskõlastatud alale.

Meie oleme enda maja küttesüsteemiga täiesti õnnelikud ja seni pole pidanud maakütte valikus pettuma. Toas on alati vähemalt 21 kraadi sooja ning soe vesi olemas. Kas kellelgi on ka kokkupuudet maaküttega? Mis on teie mõtted maakütte koha pealt? Olete rahul?

Loe veel ka...

14 Comments

  1. Maamajas elades ei kujutaks praegu veel teistmoodi süsteemi ette kui kevadel puid tellida, lõhkuda ja suveks kuivama panna, et talvel siis ahju ja pliiti praksutada :) Aga oleme üsna kindlad, kui maja ehitusega suured tööd tehtud ja saame mõnda aega juba lihtsat elu elada ehk jõuame pensioniikka, siis laseme ka maakütte paigaldada. Vanemas eas enam ei jaksaks puudega jännata.

    Hea oli lugeda hindadest! Arvasingi, et üsna kallis lõbus. Praegu on meie suurim elektriarve olnud 90 eurot, mis tulenes puhurist ja elektriradikast (maja on soojustamata ja ei saanud veel teist ahju kütte, kasutasime pliiti ja ühte suurt ahju) Üldiselt on talvekuudel jäänud 30 euro kanti. Maksimaalselt. Küttepuud on kaheks aastaks tasuta (majaostuga saime kaasa) ning üldiselt peaks aastavaru ca 500 euroga kätte saama. Mis teeks 41 eurot kuus ent arvestades, kui maja oleks soojustatud ja kütma ei peaks kahte ahju + pliiti, oleks kuuarvestus kergelt madalam (puude arvelt)

    Üldiselt naudime hetkel puukütet aga tulevikus lubame endale ka mugavust :) Kui selleks ajaks puuküttega juba nii ära ei ole harjunud ja vanadusest enam uusi asju õppida ei taha :P

    1. Marie says:

      Hea lugeda Sinu elust ja mõtetest :) Eks isegi unistan väikesest kaminast toa nurgas, kus külmal talveõhtul elav tuli sees praksumas on :)

  2. Täpsustuseks küsin, et kas esimese korruse põrandad on kõik soojad siis nende veetorude abil?

    1. Marie says:

      Jah, esimesel korrusel on betooni sees veetorud, mis on siis maaküttesüsteemi pealt soojad. Põrand alati soe ning kui mõni on rääkinud, et see pidavat tervisele hakkama, siis hetkel ma küll millegi üle kurta ei saa. Kui vaid emale külla lähen (neil ahi ja pliit ning vaid vannitoas põrandasoojendus elektri pealt), siis jalad alati külmetavad, sest olen jalgade soojusega lihtsalt harjunud.

  3. Lugeja says:

    Kas olete uurinud, mis maa küttel katki võib minna ning mis selle parandamine maksab..mis ta kulu osad on? Ning veel mis ta eluiga üldse on? Kas tohib küsida mis pinnas teil seal maja ümbruses on?

    Tervitades

    1. Marie says:

      Aitäh küsimuste eest! Otseselt pole uurinud, mis maaküttesüsteemil katki võib minna ning mis parandamine maksab või mis on kulu osad. Oskan öelda, et ABC Kliima poolt oli 2 aasta müügigarantii teostatud tööde ja maasoojuspumba kohta. Juhataja sõnul pidid maaküttesüsteemi vead esimese kütteperioodiga välja tulema ning pärast esimest kütteperioodi tehti maaküttesüsteemile ka ülevaatus, et kas kõik on korras. Maasoojuspumba Nibe eeldatav eluiga on hinnapakkumises märgitud kuni 25 aastat. Maapinnas maja ümbruses on muld. Kuna torud on maa sisse kaevatud 1 meetri sügavusele, siis ei tohi ise lihtsalt neid kaevamise käigus kuidagi katki teha. Jätsime kokkuleppel ABC Kliimaga ka kinnistu piirist 10 meetri jagu maad torudest vabaks, et sinna saaks kunagi puid ja põõsaid rahuliku südamega istutada või siis grillinurga ehitada. Samas ei taha ära sõnuda aga paeguseks hetkeks pole meil maaküttesüsteemiga midagi juhtunud ning loodame, et ei juhtu ka :)

  4. Mairon says:

    Tere. Mul on juba 5 a maakütte 220ruutu kütta. Esimesel korrusel on põrandaküte üleval radiaatorid ütleme siis nii,et olen väga rahul,ka soe vesi olemas koguaeg. Soovitan soojalt ;-)

    1. Marie says:

      Aitäh endapoolse arvamuse ja kogemuse eest!

  5. Maik says:

    Samamoodi , ca 5 aastat maaküte. 2016a veebruari koguelektri arve oli vist ca 110 eur. Väga rahul . Külmematel kuudel elekter 160e ka olnud. 220 ruutu ca põrandapinda ja kõik põrandaküte,radikaid pole mõtet panna, võtab effektiivsust maha . Teisele korrusele sai tehtud 10 vms jämedusega toruga lisabetoonkate õhuke ala 2-3cm . On effektiivsem ja pole nõmedaid radikaid. Tasuks kaaluda,kui veel võimalik. Lisaks on see suurepärane helisummuti.

    Nibe 10kw pump ja 700m toru maas.

    Ilus kamin samuti olemas eks saab vahest ka seda nautida aga 0c kraadiga eriti põlema ei viitsi küll panna.

    Tasuvusarvestust täiesti mõttetu arvestada, need inimesed kes oma puudest soiuvad koguaeg lihtsalt ei saa aru,et väga mugav on elada,kui ei PEA tegelema puudega,vaid lihtsalt maja ongi reaalselt soe- lihtsalt niisama. See mis midagi maksis, nagunii enam 2a pärast eriti ei mäleta.

    1. Marie says:

      Aitäh enda kogemuse jagamise eest! Annan kogu Su info elukaaslasele edasi, et ta seda kõike kaaluda veel saaks :) Elu maaküttega on tõesti suurepäraselt mugav ;)

      1. Jaanus Mägi says:

        Tere.Mul ka paigaldatud maaküte.Just arvutasin eelmise st..2016a elektritarbimist.Kogu aasta peale 3351 kwh(voolumõõtja eraldi vahel).See on siis küte+soe vesi.Maja 120m2,(puitkarkass,ühe kordne),kogu majas põrandaküte.Pumbaks NIBE F1245-6 (6 kw).Kasutuses 2011a sügisest.siiani pole veel ühtegi probleemi olnud.Kõik kokku maksis ca 7000 eur.iVäga rahul selle valikuga.Väga mugav.

        1. Marie says:

          Aitäh kommentaari eest :) Maaküte on tõesti üks hea asi!

  6. Toomas says:

    Tere!
    Teema kevadine, aga infoks ikka. meil Nibe 8kw maakütte pump. Hakkab minema kaheksas aasta. Aasta tagasi on vahetatud üks tavaline kraan pumba taga, mis hakkas lekkima. Hind 90€. Maja 150 ruutu, keskmiselt soojustatud. Aastas kogu elekter 10500 kw . Asi töötab väga hästi. Kolm aastat tagasi lisatud katusele PV paneelid 48 tk, mis toodavad aastas 11000 kw elektrit. Osa elektrit müün võrku tagasi . Kulu tuleb kokku aastas 275 € e. 23 € kuus. Lisaks on suvel töös õhksoojuspump maja jahutamiseks. Kõik tehtud ,et pensionieas raha rohkem alles jääks. Keda huvitab, siis olemas kogu statistika. Ise olen rahul :)

    1. Marie says:

      Suured tänud kommentaari eest! Kindlasti heaks infoks kõikidele huvilistele 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga