Kõik muu

Raamat “Nututa uni” 

img_4191Kirjutan raamatust, mis on minu poolt juba põhimõtteliselt kapsaks loetud. Olen seda raamatut vähemalt kahel korral täiesti kaanest kaaneni lugenud, vahepeal aga ka mitmeid kordi teatud kohtadest üle lugenud. Kõik alljärgnev on minu isiklik arvamus, mille positiivset mõju olen näinud enda mõlema lapse unemurede puhul ja seega räägin sellest raamatust positiivselt just sellepärast.

See raamat aitas mind mu esimese lapse une puhul väga palju ehk siis Erki oma voodisse magama panemisel ning nüüd katsetan neid näpunäiteid ka Elli peal. Vahe on erinev juba selle poolest, et Erki oli suhteliselt juba algusest pudelitoidul, Elli aga on saanud 4,5 kuud rinnapiima. Erinevus on sellepärast suur, et Erki sai ööunne mineku toidu pudelist – silm kinni ja oma voodisse, Elli aga jäi ööunne imetades. Seekord võtsingi raamatu kätte just sellepärast, et saada nippe ja nõuandeid katsetamaks Elli tõstmist pärast igat toidukorda oma voodisse. See tõstmine oli mul vahepeal juba paremini käsil aga siis ründas mind jällegi rinnapõletik ja seega hoidsin ma pisikest igal võimalikul hetkel rinnal, et Erki ajal juhtunu ei korduks ka Elli ajal. Nüüdseks on Elli juba ka pudelitoidu peal (juurde veel ka püreed ja putru) ja tema magamapanek ja ka öiste söömiste järel uuesti uinumine on uskumatult lihtne. Panen lapse lihtsalt voodisse, jutustab, kui pahandab, siis aitab lutt ja niimoodi ta ise uinubki. See oli nii ka Erkiga ning loodan, et see rutiin ei muutu.

Erki puhul võtsin raamatu kätte, kuna tahtsin talle õpetada iseseisvalt magamist päevasel ajal oma voodis. Ta võis tunde mu süles magada aga millegipärast mitte voodis. Ju ma polnud ju ka proovinud teda lihtsalt voodisse tuttu panna. Mäletan, et esimese tuhinaga lugesingi pool raamatut sel ajal läbi, kui Erki mul süles tudus. Kõik edasine teadmine aitas Erki magamisele niimoodi kaasa, et lõpuks viisin ma Erki või ta läks ise oma voodisse ja uinuski iseseisvalt, võisin beebimonitoriga terrassil nt olla ja ei pidanud reaalselt tema kõrval olema või muul viisil aitama tal uinuda. Samas usun, et sellele süsteemile aitas kaasa ka see, et Erki esimesel 6 elukuul tegime igal jumala päeval (va 2 haigusepäeva) kindla unerutiini, milleks oli 18.30-19.00 vahemikus vann ning sealt otse hämarasse tuppa, pudelist toit sisse ja oma voodisse tuttu. Nüüd võtsin aga raamatu ka Elli puhul uuesti kätte, et asjad meelde tuletada ja piltlikult käega vastu otsaesist endale lüües saada aru, et “Daa, see ongi nii!”.

See kõik on tegelt tehtav ja lihtne, lihtsalt kättevõtmise asi ja järjekindel peab olema ja ka külm närv ning kannatus. Muutused ei toimu üleöö aga kui vaeva näha siis step-by-step on muutused näha. Minu jaoks on selge, et lapsel peab olema päevakava (paindlik) ja unerutiin, see teeb lapsega kooskasvamise lihtsamaks nii emale kui lapsele, sest siis teavad mõlemad, mis neid ees ootab. Ja olen veendumusel, et meil, emadel, ongi ülesanne enda lapsi õpetada magama, sest täpselt nii palju või vähe, kui me neile õpetame ja näitame, täpselt seda nad ka omaks võtavad ja sellega harjuvad.

Soovitan kõikidel emadel (vähemalt esmaemadel) seda raamatut uurida, kuna see võib anda vajalikku nõu, mille peale võib-olla ise polegi tulnud. See raamat ei ole minu jaoks kindlasti nö Piibel aga tõesti vajalik asjade mõistmiseks ja hea arutlev ülevaade paljude emade katsetustest. Erki beebiajal lugesin ja üritasin ka toimida raamatu “Päästke meie uni” järgi, kuid minu süda ei lase niimoodi nutuga last õpetada. Pigem ikka nututa, sest see tekitab parema sideme lapse ja ema vahel ja annab lapsele turvatunde, et asju ei pea elus kogema alati läbi nutu.

Ümberõpetamine ja ümberõppimine võtab aega ja muutused ei toimu üleöö ja võib ka tagasilööke tulla aga tuleks ikka enda toimetamistele kindlaks jääda ja edasi proovida. Kui ei proovi ja katseta, ei muutu suure tõenäosusega iseenesest ju miski!

Kes on magamata ja proovib lapse unedraamadele lahendust leida, siis nendel soovitan seda raamatut kindlasti lugeda. Raamat seletab ära une katkemise põhjused, miks laps ei oska unetsükleid ise ületada ja iseseisvalt uinuda ning annab selleks lihtsalt lahendusi, mis reaalselt ka toimivad. Need teadmised ja näpunäited ei jookse mööda külge maha ja kasvõi üks väike nipp võib just sind lapse unemuredel aidata.

Loe veel ka...

2 Comments

 1. Klaudia says:

  Tere

  Mõni päev tagasi hakkasin seda raamatut kugema ja kohe ka praktiseerima. Miks? Laps pusserdab pea terve öö. Iga poole tunni talka katkeb uni või muutub hapraks ja tunni aja möödudes on silm kõpsti lahti. Iga tunni järel!
  Päevauni niisamuti 30-40 minutit.
  Seega… siin ma olen. Raamat poole peal. Katsetan lapse une pikendamist. Teist päeva leban ta kõrval ja vajadusel keeran teda või laulan õrnalt unelaulu. Hoian kätt peal. Nii on ta praeguseks juba tunni maganud. Ühe ärkamisega.

  Mulle see raamat meeldib. Kuidagi soe ja armas on. Mina oma lapsega tahaksin just niisamuti olla soe ja armas, mitte külm ja kauge tema mure suhtes.

  Nüüd aga selline lugu, et väike Vallo on hakanud päeval palju magama. Tund üleval ja uuestu haigutab. Mis teie arvate, kas nii on ok? Kas hakkan seda rütmi mis ta praegu pakub nüüd arvestama uue rutiinina?
  07:00 ärkab
  08:30 tudune ja tissi ja kussutamisega kiirelt magama.
  Poolteist tundi( ema abiga) und
  Tund üleval ja uus uinak.
  Edasi oleme välja läinud. Muidu ma ei jõuagi õue. Seal ta ei maga palju. Vaatab ringi.
  Siis ongi õhtu: 18:00 voi 18:30 vann ja varsti söömine. Hiljemalt19:30 magab.
  Ja algab pusserdamiste ja ärkamiste maraton.

  Kas see une edasi lükkamine või edasi uinitamine tõesti viib selleni et ühel päeval ta magab ise ona lõuna und ja ise oma ööund?

  Palju head
  Klaudia, väikese Vallo Valteri ema.

  1. Marie says:

   Tere, Klaudia! Nii tore, et oled selle raamatu kätte võtnud. Täpsemalt saame suhelda meiliteel aga eks väga oleneb ka kui vana Su laps on hetkel ja kuidas on elukorraldusega harjunud (vaid rinnapiim?, saab lutti?, kus magab? jms, kodune õhkkond vaikne ja rahulik? või on teisi lapsi ka ümberringi?). Kirjutan Sulle meiliteel täpsema vastuse ja loodan, et saan Su muredele lahendavaid ideid anda :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga