
Kui sa soovid muuta enda elustiili, korrastada ära kogu sind ümbritsev keskkond ja sa soovid suurt elulist muutust, siis KonMari meetod on sinu jaoks see õige variant! See ei sobi kohe kindlasti kõikidele inimestele, aga kui oled valmis drastilisteks muutusteks, oled avatud ning valmis endaga silmitsi seisma, siis proovi selline korrastuskunst kindlasti järele.

Mis vahe on korrastamisel ja koristamisel?
Paljud inimesed ei tee neil kahel tegevusel vahet aga teeme nüüd asja lõplikult selgeks. Korrastamine on asjade sorteerimine, äraviskamine, annetamine, hiljem oma kindla koha leidmine ja ka seal edaspidi hoidmine. Koristamine on aga tolmu pühkimine, põrandate pesemine ja nii-öelda ripakil olevate asjade tagasipanemine. KonMari võlu seisneb kategooriate järgi korrastamises, mitte asukoha järgi, ning kui sind ümbrisev on täielikult ära korrastatud, siis läheb igapäevane koristamine väga kiiresti ja lihtsalt.
Miks on vaja üldse korrastada?
Korrastamine on võimas tegevus, mille eesmärk on korrastada segadus, et sa saaksid elada sellist elu, mida tõeliselt tahaksid. Kui sa korrastad enda kodu KonMari korrastusmeetodi abil, on sul vaja kuulata vaid oma sisemist häält. Protsessi käigus esitad endale pidevalt küsimuse “Kas see pakub mulle rõõmu?”. Kui sa hindad enda asju niimoodi, hakkad sa neid väärtustama ja paned aluse tohutule ümberkujundamisele enda kodus ja elus. See ongi Marie Kondo “life-changing magic of tidying” ehk “elumuutev korrastamise võlu”!
The question of what you want to own is actually the question of how you want to live your life.
– The Life-Changing Magic of Tidying Up, Marie Kondo

Tee seda 1 kord ja põhjalikult
KonMari korrastusmeetodi põhimõte on korrastada 1 kord ja põhjalikult. Võta selleks aega ning pühendu täielikult. See võib tunduda aeganõudev ja pikk protsess aga usu endasse, alusta algusest ning järgi õiget järjekorda.
Kuidas otsustada?
Kategooriate kaupa korrastamine tähendab eelkõige seda, et kõik ühte kategooriasse kuuluvad asjad tuleb ühte kohta kokku koguda ja siis hakata otsustada – “Kas see pakub mulle rõõmu?”. Otsustamisel peaksid lähtuma sellest, mida sa tahaksid alles jätta, mitte sellest, millest sa tahaksid loobuda.
Oluline ei ole äravisatavate asjade hulk, vaid alles jäävate asjade väärtus!

Asjadest loobumine
Loobu asjadest tänutundega! Marie Kondo jaoks on korrastamine kui pidu ning seega tuleks ka asjadest loobumine teha tänuväärseks. See tähendab, et kui olete otsustanud, et mingi ese ei paku sulle rõõmu, siis ütle sellele aitäh ja lase tal minna. See osa protsessist võib tunduda imelik, aga kui sa õpid enda asju nende tehtud töö eest tänama, siis sellega õpid sa alles jäävaid asju väärtustama.
Igal asjal olgu kindel koht
Et korrastamistöö ei läheks luhta, tuleb pärast otsustusprotsessi määrata igale asjale kindel koht oma kodus. See aitab kaasa sellele, et edaspidi oleks koristamine lihtsam, sest sa tead täpselt, kuhu see või teine asi peab käima. Hoiustamisviis ja -süsteem olgu lihtne ja ligipääsetav – hoia ühte kategooriasse kuuluvad asjad koos, hoiusta neid püstiselt ja nähtavalt!
When you’re choosing what to keep, ask your heart; when you’re choosing where to store something, ask your house!
– The Life-Changing Magic of Tidying Up, Marie Kondo

Miks siis KOnmari meetod töötab?
Pärast sellist põhjalikku tööd, muutub kindlasti su mõttemaailm ning see aitab edaspidi sul asjade soetamisel või saamisel hinnata asjade väärtust ja osalust sinu elus. KonMari põhimõtted teevad sinu elu palju lihtsamaks, korrapärasemaks ja süsteemsemaks. Sinu kodu püsib korras, seda on lihtne hooldada ja ka sinu igapäevased koristamistööd lähevad kiiresti ning stressivabalt.
Soovitan huvilistel lugeda läbi Marie Kondo raamat “Jaapani korrastuskunst” ja ka ise see teekond enda elus läbi teha. Kui aga vajad juhendamist või abi, siis võta minuga ühendust ja ma tulen sulle appi avastama sind ennast ja muutma sinu elu.
Kirjuta oma kommentaar