Suletud ring külalispostitus: KonMari ja jäätmeteta eluviis

Suletudring
Liisa Aavik. Foto: Hanna Pintson

Tere! Minu olen Liisa Aavik blogist suletudring.ee ning aitan ettevõtetel ja kodudel konsultatsioonide, koolituste ja artiklite toel oma prügi teket vähendada. Olen pikaaegne Marie fänn ning viitan pidevalt tema blogile ja soovitustele. llmselt oled Mariet jälgides huvitatud kodu korras hoidmisest ning selles külalispostituses lisan KonMari teemale natuke jäätmeteta eluviisi perspektiivi.

Jäätmeteta eluviisi (ingl zero waste) on eesmärk viia oma prügi miinimumini. Selleks järgitakse vastavalt tähtsuse järjekorras viite reeglit:
(1) keeldu ebavajalikust,
(2) kärbi oma vajadusi,
(3) korduskasuta vajalikku,
(4) käitle (ehk kogu jäätmeid liigiti – enneta võimalusel plasti),
(5) komposti.
Selle väljanägemine erineb muidugi inimeseti, sest meie elud, elupaigad ja -viisid on erinevad. Näiteks maal ei pruugi küll olla nii palju ühekordse pakendita ostmise võimalusi, kuid see-eest saab palju ise kasvatada ja ehk ka naabrilt üht-teist. Olen detailsemalt kirjeldanud, kuidas Eestis nende reeglite järgi elada SIIN

Suletudring
Foto: Liisa Aavik

Keeldumine ebavajalikust

Iga tarbetu koju toodud ese on aja- ja ressursikulu, neist keeldumine ajasääst. Kui meie postkasti tuleb regulaarselt rämpsposti, siis peame seda tassima koju, liigiti koguma ja kuskile viima. Kui aga täita Omniva kodulehel vähem kui minutiga reklaamist loobumise vorm, saab postkastile vastava kleepsu ja ei pea enam adresseerimata postiga tegelema. Lisaks, mina ei võta vastu helkureid, pastapliiatseid, õhupalle ja muud nänni, sest see risustaks mu kodu. Samuti peidan keeldumisi näiteks joogitellimusse nagu “palun mulle üks X kokteil ilma kõrreta” või sünnipäevakülalistele ette antud kingisoovinimekirja (loe rohkem siit).

Targemad valikud poes

KonMari meetodis ei rõhutata küll minimalismi, kuid õpime vaatama asju selle pilguga, mis toob meile rõõmu. Korrastamisel saame ilmselt üsna hea ülevaate, millist tüüpi esemed erinevates olukordades kasulikud on ja millised pigem mitte. Uusi asju koju lubades tuleb aga arvestada, et paljudel meist tekitab poes nähtu peale dopamiinilaks ja soovi asju koju juurde tuua. Uusi asju soetades püüan mõelda vajaduspõhiselt nagu ideaalse toote disainer: mis mind eri olukordades teeniks ja rõõmustaks. Impulss-soovide korral küsin endalt, kas soovitav on vajalik, taskukohane, leiab palju kasutust, teenib mind jne. Sageli panen oma soovid tallele soovinimekirja ja ostan 1-2 päeva jooksul kuus selle, mis on piisavalt kaua nimekirjas seisnud ning kindel ost. 

Tooteid valin oma koju mõeldes, mis on keskkonnasõbralik (nt materjalid), trendidest sõltumatu ja teenib mind hästi. Loe rohkem, kuidas valida enda koju selliseid riideid nendest lugudest:

Suletudring
Foto: Liisa Aavik

Rõõmu toovad esemed

Jäätmeteta elu silmapaistvaimateks tegemisteks on ilmselt oma taaraga (riidest kotid, karbid, purgid) ostlemine ja korduskasutatavate alternatiivide kasutamine – nt riidest lapid majapidamispaberi asemel, korduskasutatava raseerija või menstruaalanuma kasutamine. Korduskasutatavad esemed ja keskkonnasõbralikumad materjalid (klaas, metall, puit, monomaterjalidest kangad) kaunistavad oma esteetilisel moel kodu ning sageli võib suure osa neist saada tasuta. Hoiustan kõiki kuivaineid (üldiselt ostetud pakendivabalt korduskasutatavasse kotti) läbipaistvates purkides – nii näeme, kus mis on ja raiskame vähem toitu. Lisaks on klaaspurkides hoiustamine oluliselt ilusam. Toidujääke hoiustan samuti kas purkides või klaaskarpides ja nii saab kõik söödud. Vanu purke saab küsida Facebooki prügi aardeks taaskasutus gruppides. KonMari stiilis hoiustamiseks on mul mh kasutusel lähedal asuvast kingapoest küsitud ühes toonis kingakarbid. Mina soovitan musta värvi kingakarpe, millele saad kustutatava kriidimarkeriga kirjutada, mida need sisaldavad. Õmblevad inimesed nagu Marie teevad ise vanadest kangastest oma meigieemalduspadjad, puhastuslapid ja riidest kotid

Rohkem hoiustamisruumi

Ühekordseid tooteid tarbides peame leidma ruumi nii tekkiva prügi jaoks kui ka nende toodete hoiustamiseks. Kui meil on aga vajalikku asja korduskasutatav või vähem vett sisaldav variant, säästame ruumi. Mõned ruumi säästvad esemed on tahked pesuvahendid (seep, tahke šampoon ja palsam), metallraseerija vahetatavate žilettidega, naiste kuutops ja -pesu, puhastuslapid, riidest kotid, meigieemalduspadjad.

Keskkonnasõbralik asjadest vabanemine

Marie teeb oma klientidele asja lihtsaks ja viib asjad Uuskasutuskeskusesse. Kui aga on soov asju müüa, siis minu kogemuse põhjal on parim platvorm Facebook Marketplace, kus jõuad suurima hulga inimesteni ja saad ka teha nišipostitusi nt vanadest nõudest huvitatud inimestele. Ka katkisemad ja kulunumad esemed võivad uue elu leida prügi aardeks taaskasutus grupi kaudu. Mina olen sinna andnud kõikvõimalikke asju: ühepoolselt trükitud paberite hunnik lastele joonistuspaberiks, kulunud ja katkine mööbel asjatajatele ülesse vuntsimiseks, jubinad lasteaia käsitöö juhendajale, lekkivad ülikonnakingad teatrinäitlejate garderoobi, vana pott Lotte mängumaa teatri rekvisiidiks, vana kann lastele liivakasti mängimiseks jne jne. Seda gruppi on eriti vaja läinud vanaemalt emale päritud korteri asjadele uue elu leidmiseks. Mul on muidu sageli jooksvalt toa nurgas kott, kuhu panen esemeid, mis võiksid uue elu kuskil mujal leida (sageli samuti teise ringiga saadud või katkised esemed). Samast grupist võib oma asjadest vabanemiseks küsida ka kaste ja kotte.

Suletudring_Airika Harrik
Liisa Aavik. Foto: Airika Harrik

Kui soovid veel infot jäätmeteta eluviisist

Olen jäätmeteta elu poole (ebaideaalselt) püüelnud alates 2017. aastast ning kogemused ja teadmised olen blogisse Suletud ring kirja pannud aastast 2018. Jäätmeteta eluviis on minu ellu toonud raha- ja ajasäästu, rõõmu, lihtsust, tervislikumat toitu, palju uusi teadmisi ja oskusi. Kui see on midagi, mis sind kõnetab ning vaatad kodus kasvavat jäätmete hulka ja tahad, et prügi tekiks vähem, siis minu blogist leiad tasuta jäätmeteta eluviisi kiirkursuse ja palju nõuandeid. Kui tahaks mõne küsimuse kohta detailsemat infot, siis võib julgelt kirjutada blogipostituste ideedega. Lisaks pakun prügi tekke vähendamiseks ka koolitusi ja konsultatsioone – eriti hea lahendus, kui tahad nt, et kolmas inimene räägiks suuremale grupile alternatiividest.

Liisa Aavik

www.suletudring.ee

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.