
Enesehooldus on oluline osa meie igapäevaelust ning selle alla kuuluvad mitmesugused esemed – ravimid, hooldustooted, tarvikud ja dekoratiivkosmeetika. Kui need asjad on korrastatud ja süsteemselt hoiustatud, aitab see hoida korda nii meie füüsilises keskkonnas kui ka mõtteviisis. Siin on praktilised nõuanded, kuidas enesehooldumaailma korrastada ning luua toimiv ja läbimõeldud süsteem, mis oleks lihtne, loogiline ja ligipääsetav.

Kogused – leia oma kuldne kesktee
Puudub universaalne reegel, mitu šampooni, kreemi või huulepulka peaks kodus olema. Siiski võiks kogus olla mõistlik – nii palju kui vaja, nii vähe kui võimalik. Mõtle, kui sageli sa teatud tooteid kasutad, ning väldi tarbetut varumist.
Kui sulle meeldib varusid hoida, loo selleks kindel koht, kus saad säilitada kinniseid tooteid. Näiteks võib see olla väike hoiukast-sahtel vannitoakapis või mujal kodus. Nii väldid olukorda, et avad korraga liiga palju tooteid ning need kaotavad oma kvaliteedi enne, kui jõuad need ära kasutada.

Säilivustähtaeg – kasuta ja märgista
Paljud ei teadvusta, millal nad ühe või teise toote avasid, mistõttu kasutatakse neid teadmatusest üle aja. Selle vältimiseks märgi näiteks pakendile selle avamise kuupäev või tingmärkide järgi daatum, pärast mida ei tohiks seda enam kasutada. Kasuta selleks kleebiseprinterit või veekindlat markerit.
Loo harjumus asjade ülevaatuseks. Näiteks iga paari kuu tagant tee kiire kontroll, et kõik vajalik oleks olemas ning aegunud asjad saaks kõrvaldatud. Pane näiteks kalendrisse endale meeldetuletus.
See kehtib näiteks ka kinniste toodete kohta. Väikesed testrid või juuksevärvid, olgu nad avatud või kinnised, tooted võivad aja jooksul oma kvaliteedi kaotada. Hoia neid jahedas ja kuivas kohas ning kasuta vastavalt tootja juhistele, et vältida ootamatuid tulemusi.

Ravimid ja toidulisandid – süsteemne korrastamine
Ravimid ja toidulisandid võiksid olla korrastatud nii, et neid on lihtne leida ja kasutada:
- Kogu kõik ravimid ühte kohta. Vaata üle ka taskud, kotid ja külmik.
- Jälgi säilivusaegu. Aegunud ravimid vii apteeki või ohtlike jäätmete kogumispunkti.
- Loo toimiv hoiustamissüsteem. Paiguta ravimid selgelt eristatavatesse kategooriatesse, näiteks „igapäevaselt kasutatavad“, „haiguste korral“ ja „lastele mõeldud“.
- Tee ostunimekiri ka koduse apteegi jaoks. Loo telefoni märkmetesse apteegi nimekiri, et vajalikud tooted ei ununeks.
Dekoratiivkosmeetika ja hooldustooted – alles jäägu ainult see, mida kasutad
Kosmeetikatooted võivad kiiresti kuhjuda. Et vältida tarbetut segadust:
- Kogu kõik tooted ühte kohta ja sorteeri. Jäta alles vaid need, mida tõesti kasutad.
- Jälgi säilivusaegu. Märgi toote avamisel sinna peale kuupäev, pärast mida ei tohiks seda enam kasutada.
- Puhasta regulaarselt. Meigipintslid, kreemitopsid ja puudritoosid vajavad hooldust, et nad püsiksid hügieenilised.
- Loo enda jaoks parim hoiustamissüsteem ja kasuta selleks läbipaistvaid hoiutarvikuid. Need aitavad tooteid paremini nähtaval kohal hoida ning nii väldid liigset segadust.

Tarvikud – kanna ka nende eest hoolt
Samuti vajavad hooldust ja ülevaatamist aeg-ajalt ka kõik elektrilised enesehoolduse tarvikud, näiteks pardel, föön, lokitangid, elektrihambahari, vererõhumõõtja jms. Näiteks juukse tarvikutele kipub kogunema juuksekarvu ja tootejääke, mis võivad mõjutada nende tööd. Puhasta neid tarvikuid regulaarselt kuiva või väheniiske mikrofiiberlapiga ja eemalda alati ka kõik juuksekarvad, et tagada nende töö maksimaalne efektiivsus.
Enesehoolduse kategooria korrastamine on lihtsam, kui lood endale selge süsteemi ja harjumuse regulaarselt oma asjad üle vaadata. Mõtestatud korrastusprotsess aitab säästa aega, raha ja ruumi ning tagab, et kasutad ainult värskeid ja kvaliteetseid tooteid. Väikeste sammude ja teadlike valikute kaudu saad oma enesehooldusmaailma muuta lihtsamaks ja nauditavamaks!
Kas oled juba enesehoolduse kategooria korrastamisega tegelenud? Jaga oma kogemusi ja nippe blogipostituse kommentaarides!