Tänase rahvusvahelise heategevuse päeva puhul tahan jagada mõtteid kingitustest ja nende tähendusest. Kingitused on väga sagedane teema, mis kerkib tihti esile, olgu siis korrastussessioonidel, koolitustel või igapäevastes vestlustes. Üks sagedasemaid küsimusi on: „Mida teha kingitustega, mis mulle ei meeldi, mida ma ei vaja või mida ma ei taha enda koju ega ellu?“
Siinjuures soovitan alati lähtuda põhimõttest, et kingituse väärtus seisneb selle saamise hetkes. Kingitused ei ole lihtsalt füüsilised esemed – need on vahendid tunnete väljendamiseks. Kui oled kingituse saanud, on selle eesmärk täidetud. Sellest tulenevalt pole vaja tunda süüd, kui kingitus sulle ei sobi või ei meeldi ja otsustad selle ära anda, edasi kinkida või isegi ära visata.
Mis oleks aga ideaalne lahendus?
Muidugi oleks suurepärane, kui saaksid kingitust rõõmuga kasutada, kuid samuti ei taha ju kingituse tegija, et sa hoiad seda vaid kohusetundest või peidad kasti, tundes iga kord süüd, kui sellele mõtled.
Mina mõtlen kingitust tehes sellele, kas ma saan olla kindel, et minu valitud kingitus on tõesti saajale vajalik või soovitud. Kui ma ei ole kindel, kingin kinkekaardi või raha. See annab kingisaajale vabaduse valida endale meelepärane asi ja tagab, et kingitus toob tõepoolest kokkuvõttes rõõmu.
Kinkekaartide ja raha kinkimine võib mõnele tunduda isikupäratu, kuid tegelikult on see üks kindlamaid viise, kuidas saaja saab endale midagi vajaminevat soetada. Kui olen ise kinkekaardi või raha saanud, siis ostan midagi meelepärast ja saadan kingituse tegijale hiljem pildi ostetud asjast koos tänusõnadega. See loob veel ühe siduva hetke kingituse andmise ja vastuvõtmise vahel.
Kingitused ei tohiks tekitada kohustust!
Samas aga tuleks meeles pidada, et kinkikaart ei tohiks saajale tekitada ebameeldivat kohustust. Palju on selliseid kinkekaartide võimalusi, mis tähendavad elamuse saamist või mingi protseduuri läbimist. Kui sa ei ole kindel, kas see teenus või elamus on see, mida saaja võiks tahta, siis ära sellist kinkekaart kindlasti vali. Tean mitmeid enda lähedasi, kelle jaoks ei ole näiteks iluprotseduure tegeva salongi või teatri külastamiseks mõeldud kinkekaart see, mida ta endale sooviks ning sellisel juhul tähendab see saajas kohustuse tekitamist – ei taheta ju raha tuulde loopida.
Kingituste korrastamine – ilma süüta!
Kui kodu korrastamise käigus avastad kingitusi, mida sa enda ellu ja koju ei vaja ega taha, ära tunne süüd nende edasikinkimise, ära andmise, müümise või isegi äraviskamise pärast. Korrastamise eesmärk on hoida alles vaid neid asju, mida sa kasutad, vajad ja mis annavad su elule väärtust juurde. Kui mingi teatud kingitus seda ei tee, on täiesti normaalne see enda elust eemaldada. Tänase rahvusvahelise heateo päeva puhul soovitangi nii kingituste kui ka kõikide teiste enda jaoks enam mittevajalike kuid töötavate ja korralike asjade puhul need annetada. Tee kellelgi teise päev annetusega rõõmsamaks!
Kokkuvõttes: Kingituse tõeline tähendus peitub selle andmise ja saamise hetkes. Sa ei pea tundma end halvasti, kui otsustad kingitusest hiljem loobuda. Hoia enda ümber ainult neid esemeid, mis loovad sinu ellu õnnetunnet ja väärtust.
Kuidas sina kingitustega ümber käid? Jaga oma mõtteid ja kogemusi!
Kirjuta oma kommentaar