KonMari korrastusmeetod – 1. osa

Instagrammi jälgijad soovisid, et ma jagaksin meie kodu põhjalikku korrastamist KonMari meetodi järgi ning siin on esimene osa sellest – riided ja jalanõud. Teen seda video näol ja ületan sellega ka endas mingeid komplekse. Uus kogemus on ennast eemalt kuulata-vaadata ja üksi rääkida. Aga nagu lubatud, teen selle ära :) Täna siis on teie ees garderoobi ja jalanõude riiuli korrastamine. Lisan siia postituse alla ka teksti, kuidas täpsemalt KonMari meetod töötab ja kellel suurem huvi, siis kindlasti võtke see raamat kätte ja tehke enda koduga see protsess järele (jagage mulle siis ka pilte ja tagasisidet).

Korrastamisel ja koristamisel on suur vahe! Korrastamine on asjade sorteerimine, äraviskamine ja omale kohale panek; koristamine on aga tolmu pühkimine, põrandate pesu ja ripakil olevate asjade tagasipanek (aga minimaalselt). Korrastama peaks inimene enda elamist põhjalikult ja 1 kord aastas – kõige paremal juhul vaid ühe korra elus ja sedasi ka edaspidi elama hakkama.

Asukoha järgi korrastamine on saatuslik viga! Inimesed paigutavad tihti ühte tüüpi asju eri kohtadesse ja eri kohti korrastades me ei märka, et teeme sama tööd mitmes kohas aina uuesti ja uuesti ja satume nõiaringi. Tuleb korrastada kategooriate järgi! Selle asemel, et ühel päeval ette võtta vannitoa korrastamine, võtke ette näiteks vaid meigi- ja nahatoodete kategooria, järgmine kord raamatud jne. Üks suur põhjus, miks meil ei õnnetu kodu lõplikult korda seada, on see, et meil on liiga palju asju! Kui aga kogute kõik meigi- ja nahatooted näiteks põrandale, saate ülevaate, kui palju teil neid on. Korrastamine algab äravirkamisest ja alles seejärel tuleb need tagasi paigutada ja organiseerida. Olge korrastamisel resoluutne ja hinnake asjade allesjätmist küsimusega “Kas see pakub mulle rõõmu?”, mitte et kas ma loen veel kunagi seda raamatut või kannan seda kleiti. Täpsema ja põhjalikuma info saamiseks selle korrastusmeetodi kohta soovitangi lugeda seda sama raamatut. Vastused kõikidele küsimustele on selles raamatus ära toodud.

Nüüd aga riiete ja jalanõude korrastamise juurde…

RIIDED:
Koguge kokku kõik riided – absoluutselt kõik – ka mustapesukastist ja pesurestilt, samuti hoiule pandud hooajariided. Pange need voodile või maha kategooriate kaupa – särgid, jakid, kleidid, pesu jne. Ka riidepuude pealt võtta kõik asjad ära. Hakake sorteerima ükshaaval neid kätte võttes ja esitades küsimuse “Kas see pakub mulle rõõmu?”. Mis rõõmu ei paku, need eraldi hunnikusse, mis hiljem ära visata või maha müüa. Kui selline sorteerimine ja äraviskamine on tehtud, alles siis tuleb hakata allesolevaid asju tagasi panema. Rõivad tuleks voltida kokku õigesti – lapikult ja püstiselt sahtlisse või karpidesse. Sokkide hoiustamine käib nii nagu pluuside puhul – kokkuvoltimine mitte teineteise sisse palliks toppimine. Riidepuude peal asjad tuled tagasi kappi või garderoobi pannes samuti kategooriasse jagada ja nii, et suuremad asjad näiteks joped ja pusad oleksid vasakul pool ning kergemad ja väiksemad asjad näiteks pluusid paremal pool – vasakult paaremale alt üles tõusvas suunas. Samuti kõik hooajarõivad tuleb riputada ja panna kõik samasse kappi/garderoobi, et mitte hoiustada kuskil mujal.

Ei ole olemas nn koduriideid – mitte alles hoida katkiseid ja plekiseid asju mõeldes, et ma saan neid kodus kanda. Sellise “koduriide” nimetuse all ärge hakake asju kindlasti alles hoidma – näiteks värvimis- või aiatöödeks hoidke alles üks komplekt riideid, mis võivad mustaks või värviseks saada aga mitte rohkem. Kandke ka kodus teile rõõmupakkuvaid riideid!

JALANÕUD:
Samuti tehke ka jalanõudega. Koguge kõik jalanõud ühte kohta kokku ja sorteerige ära, pärast hoiustage jalanõud võimalusel kõik ühes kohas.

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.