Ravimite korrastamine on üks tegevus, mille võiksid kindlasti enda päevaplaani panna ja ära teha. Seda siis juhul, kui sa pole seda juba varem korra ja põhjalikult teinud. Võta see kategooria üks kord ja väga põhjalikult ette ja edaspidi piisab vaid korra hoidmisest ning varude täiendamisest.
Millest alustada?
Soovitan alustada sellest, et võta kõik ravimid ravimiskapist, -sahtlist või -karbist välja ja kogu ühte kohta. Naistel leidub ravimeid kindlasti ka käekotist. Seega võta ka sealt asjad korrastamiseks välja.
Kuidas korrastada?
Peale asjade kokkukogumist hakka neid sorteerima ja seda just säilivustähtaja ja kasutatavuse järgi. Kui mingi ravimi säilivustähtaeg on möödunud või sa ei vaja ravimi alleshoidmist, sest sa ei kasuta seda enam ja tead, et ka kunagi ilmselt enam ei kasuta, siis pane ta kõrvale. Jäta alles vaid need, mille säilivustähtaeg on kehtiv ja mida sina või teised pereliikmed kasutavad.
Ravimite hoiustamine
Soovitan sul allesjäetavate ravimite hoiustamisel lähtuda LIHTNE, LOOGILINE ja LIGIPÄÄSETAV põhimõttest. See tähendab seda, et kõik ravimid on selgesti eristatavad (võib-olla tekitad alamkategooriad), nad on paigutatud nii, et neid on kergelt ja kiiresti võimalik kätte saada ning nende võtmisel hoiukohast ei aja sa midagi sassi.
Kõige tüüpilisem ravimite hoiustamine minu klientide puhul on olnud see, et võetakse üks kast ja siis lihtsalt pannakse kõik ravimid sinna nii-öelda suvaliselt ja üksteise peale. Isegi kui nii esmakordselt paned ja lõpptulemus on ilus, siis kui sealt midagi võtma lähed ja hakkad kas midagi otsima või vajad just seda kõige alumist ravimit, siis läheb see loodud süsteem koheselt sassi ja su töö on luhta läinud.
Mina ise hoiustan enda ravimeid kodus sahtlis ning olen tekitanud tänu väiksematele hoiukarpidele erinevad alamkategooriad. Niimoodi on kõik selge ja kergesti kättesaadav ning miski ei lähe ka sassi.
Hoia loodud süsteemi
Selleks, et loodud süsteem säiliks, ei ole mul sulle ühtegi muud nippi, kui et tee endaga kokkulepe, et see süsteem ei lähe korrast ära. Pane endale näiteks ka kalendrisse iga kuue kuu tagant märge, et vaataksid koduse apteegi taas üle. Äkki on mõni asi jällegi säilivustähtaja ületanud või vajavad varud täiendamist.
Mida teha nende ravimitega, mida enam ei vaja?
Kõik ravimid, mida sa enam ei kasuta ja mille säilivustähtaeg on möödunud, tuleb ära visata. Küll aga ei tohi neid visata olmeprügi hulka. Need tuleb kokku koguda ja viia kohalikku ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti või näiteks apteeki. Mõlemas kohas võetakse ravimeid vastu tasuta.
Kõikidel apteekidel on kohustus inimese jaoks mittevajalikke ravimeid vastu võtta. Pidage aga meeles, et ravimid peaksid olema originaalpakendites.
Kõik tabletid ei ole aga ravimid ning kõik apteegis müüdavad tooted ei ole aegumisel ohtlikud jäätmed. Apteekidel ei ole kohustust selliseid tooteid vastu võtta.
Minu nipp!
KUHU PANNA AEGUNUD RAVIMID? Tekita enda koju (näiteks kuskile kappi) eraldi kott (kasutan ise selleks väiksemat kinkekotti) ja kogu kõik aegunud või enam mittevajalikud ravimid sinna sisse. Koti täitumisel vii ravimid endale lähimasse apteeki, kes suunab need hävitamisele.
VARUDE TÄIENDAMINE: Minul on enda telefoni märkmete rakenduses eraldi märge “Apteek” ja sinna alla kirjutan ma jooksvalt apteegist vajaminevaid asjad üles. Seega, kui olen apteeki suundumas, saan kõik vajaliku ühe korraga ära osta.
Aastal 2019 korrastasin enda kodu KonMari meetodi järgi: https://meieeluilu.ee/majapidamine/konmari/konmari-korrastusmeetod-3-osa/
Loe ka Õhtulehe artiklit Globasept Wound Sol. kohta: https://www.ohtuleht.ee/1044282/toode-mis-peaks-kindlasti-kuuluma-igasse-esmaabikappi
Kirjuta oma kommentaar