Kuidas saada rohkem tehtud?

Kuna paljud on selle teema kohta infot küsinud ja lihtsam oleks sellest ühe korraga kõigile ära rääkida, siis teen seda siin blogis postituse vormis. See tuleb küll pikk aga loodan, et saan kõik vajalikud asjad ära rääkida. Kui on soovi hommikuse rutiini video kohta, andke märku!

Olen varajaselt ärganud nüüdseks ligi  3 nädalat ning loodan samas vaimus jätkata. Eks kindlasti tuleb ette ka hoopis teistsuguseid öid aga siiski niimoodi enda elu muuta on andnud siiani vaid positiivseid tulemusi – muidu ma seda ju ei teeks. Proovin seda ka edaspidi jätkuvalt teha!

Olin sellest WAKINGUPAT5AM teemast kuulnud juba palju varem ning siis ma mõtlesin, et appikene, kes nii varakult ärkab ja no kuidas see võimalik on. Samas oli aga mu sees see tahtejõud, et “Okei, ma proovin ka ära!”. Selleks aga pidin ma punkt üks reaalselt ka äratuse peale üles ärkama ja ka ärkvele jääma ja punkt kaks looma endale meelepärase rutiini.

Une jälgimine FitBit äpist

Olen kahe nädalaga aru saanud, et kui äratuskell heliseb (selleks tuleb valida rahulik ja meeldiv heli), siis tuleks kohe reaalselt püsti tõusta. Mina teen ka kohe voodi ära ja vahetan riided ära. Käin vannitoas ja pesen ka hambad.

Meelepärase rutiini all mõtlen siis tegevusi, mis oleks motivaatoriks nii varakult ärgata – mingid positiivsed ja meelepärased toimetused, mis muudaks juba päeva alguse rõõmsaks ja nauditavaks. Minu jaoks kuulus sinna kindlasti raamatute lugemine, sest õhtul ma seda lihtsalt teha ei jõua – enne vajuvad silmad kinni. Veel olen alati tahtnud endale rutiiniks saada ~10-minutilise trenni päevas. Alustasin lihtsamate venitustega, nüüd on lisandunud ka veidike jõutrenni hantlite ja kummilindiga – teen seda kuskil 10-15 minutit. Kolmandaks kuulub hommikuse rutiini juurde minul ka meditatsioon.

Miks ma otsustasin seda teha? Eelkõige sellepärast, et see järele proovida ja ka ennast proovile panna, et kas saan hakkama. Ja teiseks põhjuseks oli see, et tahtsin endale “MINU” aega tekitada. Vaiksed 2  hommikutundi, kui ülejäänud maja veel magab, sobib selleks ideaalselt.

Mis on selle kahe nädalaga muutunud? Kuna ma ise ärkan kell 5 ja lapsed äratan kell 7, siis laste ärkamise ajaks olen ma juba riides ja ka mõtetega valmis päeva alustama. Ma lähen laste tuppa ärganud olekus ja erksana. Mitte et ma ärkan ise näiteks minut varem neid äratama minnes, olles unine ja võib-olla tahaks siis just veel põõnata aga ma PEAN siis päevaga alustama. Mainin siin ka ära, et poole ajast olen ma lastega üksi, kuna elukaaslane käib graafikuga “kuu kodus, kuu tööl” välismaal tööl. See mängib minu elus ju ka päris suurt rolli, et poole ajast pean üksi kõike tegema. Muutunud on ka see, et mul on õhtul palju lihtsam õhtul uinuda. Kuna ma olen juba selleks ajaks ju ka rohkem väsinud, siis ma suudan ennast palju paremini välja lülitada ja magama jääda. Küll aga olen tähele pannud, et kuskil tunnike enne magama minekut peaks meeleolu ja ümbrus olema rahulik ja vaikne.

*****************************************************************************

Küsid nõu, et kuidas alustada?

  1. Pane endale paika kellaajad, millal magama ja millal üles! Uni peaks jääma vahemikku 6,5 – 7,5 tundi. Kõik algab õhtust! No-matter-what pane õhtul sel kellaajal tuled kustu ja pea padjale. Kui une tulekuga on probleeme, siis mõtle möödunud päev samm-sammult meenutades läbi. Parim unerohi üldse! (Aitäh, ema, selle tarkuse eest!) Ära kindlasti hakka mõtlema järgmise päeva mõtteid ja tegemisi, see hoopis ergastab ja ei lase uinuda.
  2. Loo endale meeldiv rutiin, mida neil varajastel hommikutundidel tahad teha ja korda saata! Igal nädalal liida enda rutiini või päeva midagi uut, mida tahad proovida. Nüüd on sul selleks aega!

Esimesed paar päeva võivad olla harjumatud ja väsitavad, kui oled harjunud hoopis teistsuguse magamisgraafikuga, aga ma olen kindel, et aja möödudes hakkab see sulle kindlasti meeldima ja annab positiivsust juurde!

*****************************************************************************

Järgnevalt vastan teie küsimustele ja soovidele, mida täpsustavalt veel teada tahtsite!

Tuli läheb kustu 22.00 ja äratus on 5.00. Jälgin magamist enda aktiivsusmonitori pealt, mis annab väga hea ülevaate möödunud öö kohta. Uni jääb üldjuhul vahemikku 6,5-7 tundi.
PS! Reedel ja laupäeval luban endale tunniajalist nihet (23.00 – 06.00) ja tõesti sellest ei ole nii suurt drastilist mõju väsimusele või unekvaliteedile.

Ma ei tunne, et minu jaoks on olemas selline asi nagu “unevajadus”. See ei tähenda minu jaoks kohe kindlast 8-9 tundi pikka jutti magamist. Pigem on minu jaoks oluline õigel ajal voodisse minek. Olen nõus Dr. John Bergmani väitega, et täiskasvanud inimese uni peaks jääma 6,5 ja 7,5 tunni vahele. Täpsem videolink Dr. John Bergmani sügava une kohta SIIN (9:35).

Ma küll ei ütleks, et ma päeval väsinud oleks, võib-olla siis paaril esimesel päeval olin, aga et see asi toimima saada ja väsimus ära kaoks ajapikku, siis selleks tulebki keha õpetada ja kellaaegadest kinni pidada!

Tulen sooja teki alt välja, teen voodi ära ja vahetan riided.
Nii jõuab ka ajju juba see signaal, et “Ärkasin üles!”

Rutiinist täpsemalt kirjutasin juba üleval pool.
Lapsed magavad teisel korrusel ja enda magamistuba on alumisel korrusel. Mul endal on äratus ka aktiivsusmonitori pealt, et kell käe peal hakkab surisema ja ärkan selle peale. Ka telefonil on äratus pandud igaks juhuks, et siiski edasi ei magaks – 10 minutit hilisemaks.
Hetkel olen seda kõike teinud üksi olles aga mõtlen Toomase koju tuleku ajal siiski jätkata ning siis lihtsalt liigun kohe elutuppa ja toimetan vaikselt seal!

Meditatsiooni puhul mainin kohe ära, et kui varem arvasin, et see on selline “uhuu” tegevus ja midagi väga imelikku ja võõrast, siis tegelikult on see minu jaoks vaid silmad kinni mugavas asendis istumine ja hingamine, samal ajal positiivsete mõtete kuulamine ja päevaks ettevalmistamine. Oma pea tühjaks saamine! Ka õigekeelsus sõnaraamat ütleb, et meditatsioon on “keskendunud mõtisklus” – mõtlemise peatamine, mille eesmärk võib olla rahunenud meelega millegi parem mõistmine või arusaamine, aga ka lihtsalt lõõgastumine, rahunemine, puhkus.

Ega ma ei tea, kuidas või mida ma täpselt pean tegema aga olen seda esimesest päevast peale proovinud (mõni üksik hommik on vahele jäänud) ja kuna leidsin ka ühe endale väga heade mõtetega meditatsiooni, siis seda olengi igal hommikul kuulanud. Küll aga nihutasin ma sellest nädalast alates mediteerimise hoopiski sinna aega, kui olen lapsed lasteaeda ära viinud ja tagasi koju jõudnud. Selleks ajaks on keha täiesti ärkvel ja uni silmast läinud. Varahommikul aga kipub see silmad kinni mediteerimine aga taaskord une silma tooma.

Kasutan mediteerimiseks äppi Insight Timer ja mu lemmikmeditasioon on Jonathan Lehmann‘i 10-minutiline “Morning Meditation with Music”.

Hetkel on nende hommikuseks rutiiniks see, et kui ma nad üles äratan, siis tulevad nad alla, saavad diivanil teki sisse mässitult vaadata ära ühe “Džungliässade” multika, siis paneme riidesse ja lähme lasteaeda.

Jah, ma pooldan seda. Pooldan üleüldse vähem telefonis istumist ja niisama ajaviiteks telefoni näppimist. Ma ei lülita internetti näiteks telefonis sisse enne, kui lõpetan enda hommikuse lugemistunni. Enamasti on see 1.5 tundi pärast ärkamist ehk 6.30. Siis võtan selle aja (~30min), mil saan laadida kas mingi pildi üles Instagrami storysse, lisada GoodReads äppi hommikul loetud lehekülgede arvu, vastata kommentaaridele või kirjadele ja
kirjutada ka Toomasele “Tere hommikust, kallis!”.

*****************************************************************************

Kui on veel täpsustavaid küsimusi, siis vastan meeleldi :) Kes aga järele proovib, andke enda protsessist märku!

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.