Tänane pikk ja põhjalik postitus on eeterlike õlide teemal. Kasutan ise neid õlisid kodus igapäevaselt – näiteks omatehtud puhastusvahendites ja nahahooldustoodetes ning samas ka aromisaatoris. Enamasti kasutatakse eeterlikke õlisid nii, et ei teata, kuidas neid tuleks õigesti kasutada, rääkimata sellest, et kust neid peaks üldse ostma ja mis vahe teatud firmade toodangul on. Seega, keda antud teema huvitab, jätkake lugemist!
Ärge ajage segamini eeterlikku õli ja aroomiõli!
Eeterlik õli on taimest saadud looduslik õli,
aga aroomiõli on sünteetiliselt toodetud lõhnaaine.
Mis on eeterlikud õlid ja kuidas neid saadakse?
Eeterlikud õlid on hormoonid, regulaatorid ja katalüsaatorid, mis esinevad ülipeente tilgakestena taimerakkude vahel. Neid saadakse aromaatsete taimede ja puude eri osadest – õitest, võrsetest, lehtedest ja koorest. Näiteks roosiõli on saadud õitest, basiiliku õli lehtedest ja sandlipuu õli puidust. Suured erinevused taimede kasvatamisel, korjamisel ja õli eraldamiseks taimedest kajastuvad ka eeterlike õlide hinnas. Eeterlikku õli ekstraheeritakse taimedest kas veeaurudestillatsiooni, pressimise või leotamise meetodil. Meetodid on aeganõudvad ja kallid ning nõuavad suurt asjatundlikkust.
Keerulised ja segased nimed
Enamasti on õlidel küll eestikeelsed nimed, kuid kohata võib ka ladina keelest lähtuvalt taimede botaanilisi nimetusi ning need võivad veidikene segadusse ajada. Igal taimel on ainulaadne botaaniline nimetus, mis koosneb alati kahest osast – esimene on taime perekonnanimi ja teine liiginimetus. Igal liigil on erinevad omadused.
Kust eeterlikke õlisid osta?
Paljud inimesed ostavad eeterlikke õlisid tavalistest poodidest, kus tegelikult need müüdavad õlid ei pruugi olla puhtad ja kasulikud eeterlikud õlid. Kvaliteetseid ja puhtaid eeterlikke õlisid pole lihtne leida. Küll aga paljud “eeterlike õlide” pähe müüdavad õlid on hoopiski sünteetilised või lõhnastatud õlid (aroomiõlid) ning need võivad teha naha tundlikuks. Sellised õlid võivad tunduda odavatena, aga seal sees võib olla vaid 5-10 tilka puhast eeterlikku õli, mis on segatud näiteks viinamarjaseemneõlisse. Neil ei ole ka kvaliteetse puhta eeterliku õli tervendavaid omadusi ja seega ei ole neid mõtet üldsegi osta.
Kaubanduses on saada erineva puhtusastme ja kvaliteediga eeterlikke õlisid ning üks nipp kuidas teha kindlaks, kas tegu on puhta eeterliku õliga on järgmine:
Tilguta poes olles paar tilka testimiseks mõeldud pudelist eeterlikku õli paberitükile ning kui tegemist on puhta eeterliku õliga, siis aurustub see mõne aja pärast ära ning ei jäta paberile plekki. Kui aga paberile jääb rasvane plekk, siis on eeterlikku õli ilmselt juba mõne baasõliga segatud.
Kokkuvõtvalt soovitan leida usaldust tekitav ja hea mainega pood või e-pood puhaste ja kvaliteetsete eeterlike õlide ostmiseks. Alustage näiteks öko- ja mahepoodidest ning kasutage võimalusel minu poolt mainitud testimisnippi. Ise tellin enda eeterlikud õlid Bio Aroma For You veebipoest.
Õlide võltsimine
Nagu kõikide teiste asjade võltsimise osas on maailmas väga levinud ka eeterlike õlide võltsimine ning nendega kaubitsemine. See on aga täis teadmatust kvaliteedi ja puhta õli sisaldavuse osas. Neid võltsitakse lahjendamise, kemikaalidega töötlemise, õigete korjamis- ja valmistamistingimuste eiramise osas. Ükskõik, mil moel on õli võltsitud, aga see tähendab, et eeterliku õli loomulikku olekut on muudetud. Kuna aga inimesel ei ole võimalik alati kontrollida, kas tegemist võiks olla võltsinguga, on soovitatav leida endale üks kindel ja tunnustatud firma, kelle eeterlikke õlisid usaldada. Samuti aitab ostmisel hinnata kvaliteedi ja õli puhtust küsitav hind – kallist õli ei saa kunagi odavalt müüa!
Kokkuvõtvalt soovitan enne eeterliku õli ostmist endale selgeks teha ja veenduda, et tegemist on puhta ja õige eeterliku õliga, sest tuletan meelde, et nende pähe müüakse õlisid, mis võivad olla sama välimuse ja lõhnaga nagu eeterlik õli, aga need ei oma endas samu tervendavaid omadusi. Just loodusliku taime keemiline koostis on see, mis annab eeterlikule õlile tervendava toime. Sünteetilised õlid on odavamad, ent neil pole ka looduslike õlide ravitoimet.
Kuidas eeterlikke õlisid hoiustada ja säilitada?
Eeterlike õlide kvaliteeti mõjutavad hapnik, soojus ja valgus, seega on oluline eeterlikke õlisid säilitada tumedates õhukindlates pudelites eemal soojusest ja valgusest. Lahjendamata eeterlikud õlid tuleks ära kasutada ühe aasta jooksul alates pudeli avamisest ning säilitada jahedas ja pimedas.
Eeterlike õlide kasutamine:
Eeterlikel õlidel on väga võimsad raviomadused ja seega kasutatakse neid tervendamiseks nii aroomiteraapias kui ka nahahoolduses. Aroomiteraapias kasutades tungivad eeterlike õlide molekulid nina kaudu organismi ning saadavad ajusse sõnumeid, et virgutada vaimu ja hinge ning tõstavad meeleolu. Nahahoolduses kasutades imenduvad eeterlikud õlid higinäärmete ja karvanääpsude kaudu vereringesse.
Eeterlikke õlisid kasutatake mitmel erineval viisil. Kindlasti kontrollige enne õli proovimist kasutatava õli kohta hoiatusi ja vastunäidustusi. Näiteks aspiriini võtmise ajal ärge kasutage loorberi õli, paratsetamooli võtmisel fenkoli õli, kõrge vererõhu puhul vältige rosmariini, palaviku puhul lavandiini ja tähklavendlit, maksahaiguste puhul fenkolit ja rosmariini. Väikelaste ja rasedate puhul on ka väga palju õlisid, mida peaks kindlasti vältima. Täpsemalt saate näiteks nende kohta lugeda Veronica Sibley raamatust “Aroomteraapia pakub lahendusi“.
Tüüpilisemad kasutusviisid
Massaaž – selle jaoks segatakse eeterlikke õlisid taimsete baasõlidega. Mina kasutan näiteks 15 ml magusamandliõli + 6-9 tilka sidruni eeterlik õli (Citrus Limon). Kokkusegatud õli tuleb hoida jahedas ja pimedas ning kinnises pudelis – siis säilib see kuni 3 kuud.
*Baasõlid küpsele nahale: aprikoosiõli, porgandiõli ja kibuvitsaõli; kuivale nahale: mandliõli, avokaadoõli ja nisuiduõli; rasusele nahale: jojobaõli ja naistepunaõli.
Vannis või duši all – lisage vannivette mõned tilgad soovitud eeterlikku õli ja veidi meresoola. Duši all lisage lõhnatule dušigeelile 6 tilka eeterlikku õli. Kindlasti ärge sel juhul kasutage kaubanduslikult lõhnastatud dušigeele ega vannivahte. Käe- või jalavanni puhul segage 5 tilka eeterlikku õli 10 ml lõhnatu vannipiimaga ja lisage segu kausitäiele soojale veele.
Saunas – leilivee tõmmiseks lisa 2 tilka eeterlikku õli poolele liitrile veele ja visake kerisele nagu tavaliselt. Kindlasti ärge kasutage rohkem kui 2 tilka.
Inhalatsioon – eeterliku õlide sissehingamisel on kõige lihtsam viis panna 1-2 tilka õli taskurätikule ja hingata vajadusel sisse. Inhalatsiooni puhul, mil siis auru hingatakse nina kaudu sisse (näiteks külmetuse, peavalude või limaskesta põletike puhul), on mõistlik teha nii, et kallake 1 liiter sooja vett kaussi. Lisage sinna 2-6 tilka eeterlikku õli, katke pea ja kauss rätikuga, sulgege silmad ja hingake auru ühe minuti jooksul sügavalt sisse ja välja. Paljude inhalaatorite puhul ei ole soovitatav eeterlikke õlisid kasutada, seega see siin on kõige parem viis eeterlike õlidega endale inhalatsiooni teha. Astmaatikutele auruinhalatsioon eeterlike õlidega ei sobi.
Kompressid – ebamugavustunde leevendamiseks kuuma või külma mähisega teatud kehaosale. Täiskasvanute puhul võib kasutada kuni 10 tilka eeterlikku õli segatud 20 ml taimse baasõliga. Valude puhul kasutage sooja kompressi. Põletike, palaviku ja nikastuste puhul külma kompressi.
Piserdamine – tubade lõhnastamiseks on erinevaid viise – aroomilambid, difuuserid ehk aromisaatorid, õhuniisutajad, õhuvärskendid, parfüümid. Mina soovitan ja ka ise kasutan difuusereid ehk aromisaatoreid. Need on elektriseadmed, mis on mõeldudki eeterlike õlide ohutuks kasutamiseks. Sinna võib panna olenevalt veemahust kuni 12 tilka õli ja masin ei kuumene töötades üle. Mina kasutan difuusereid mitmes toas ning näiteks külmetuse (bronhiidi, köha ja nohu) puhul panen difuuseri laste tuppa tüümiani eeterliku õliga (Thymus Vulgaris Linaloliferum) – õhtul enne uinumist lasen aromisaatoril nende toas kuskil 15-30 minutit töötada.
Kui teil aga pole difuuserit, siis saate endale ise õhuvärskendaja valmistada. Selleks täitke veepihusti 300 ml sooja veega ja lisage sinna kuni 10 tilka ühte eeterlikku õli ja loksutage alati enne kasutamist. Kasutan seda näiteks vannitoas õhuvärskendajana. Magamistuppa tehke selline õhuvärskendaja lavendli eeterliku õliga – aitab uinumisele väga hästi kaasa.
Sissevõtmine – Väga harva võetakse mõni tilk puhast eeterlikku õli seespidiselt. Seda võib teha ainult spetsialisti kontrolli all, kuna õli sissevõtmine võib olla inimesele ohtlik.
See postitus on väike aluspõhi eeterlike õlide maailmaga tutvumiseks. Siit edasi saate uurida näiteks sünergiliste segude valmistamise ja baasõlide kohta ning täpsemalt milliste haiguste ja vaevuste puhul milliseid eeterlikke õlisid võiksite kasutada ja proovida.
* Antud postitus ei ole sponsoreeritud!
Kirjuta oma kommentaar