Õmblemine: Peapael ja torusall

Peapael

Ennekõike märgin ma ära, et nende kahe asja valmistamiseks ei pea sa olema õmblemises suuremat sorti osavnäpp ning piisab tavalisest õmblusmasinast! Nüüd aga asja juurde…

Tegin eelmisel nädalal puhtalt vajadusest endale kaks peapaela ja ühe torusalli ning sain kohe Instagramis jälgijatelt kirju, et ka nemad tahaks endale selliseid, kuid äkki jääb oskustest puudu. Olge täiesti rahulikud! See õpetus siin on tõesti algajatele ning nende meisterdamisega saab kindlasti igaüks kodus hakkama. 3 õmblust ja kõige lihtsam peapael või torusall on valmis! Valmimisprotsess on nii peapaelal kui torusallil samasugune.

Peapael
Endale tehtud peapaelad ja kahtpidi kantav torusall.

Mida läheb vaja?

  • õmblusmasinat või overlokki
  • puuvillast trikotaaži (minu kangad on pärit Black Carrotist)
  • niiti, nõela
  • joonlauda, mõõdulinti
  • kääre
  • markerit või seepi (kangale joonistamiseks)
  • triikrauda ja -lauda

* Mina kasutasin küll overlokki, aga piisab ka õmblusmasinast. Märgin ära, et kuna tegemist on veniva kangaga, siis seadistage enda masin eelneval proovimisel nii, et ta kindlasti sinu valitud kangast õmbleks.

Kui palju on kangast tarvis?

Mina kasutasin peapaela jaoks kangatükki suurusega 54 cm x 17 cm ja torusalli tegemiseks 50 cm x 76 cm. Siia sisse on arvestatud õmblusvaruks ~0,7 cm igast küljest. Kes tahab, et peapael oleks laiem, tuleks peapaela tüki suurust muuta vastavalt enda soovile.

Seega on kokku vaja kangast suurusega 55 cm x 100 cm.

NB! Võtke kangas ette niimoodi, et trikotaaž veniks paremalt vasakule rohkem kui ülevalt alla.

Protsess

1. Triigi kangas, mõõda ja lõika välja soovitud tükkide suurused.

2. Hoia kangast nii, et vastu laua- või maapinda oleks pahempoolne osa. Aseta alumine ots ülemise peale .

3. Õmble ülevalt kokku.

4. Pööra riie ümber ja triigi õmbluskohad! Peapaelal jäta õmbluskoht peapaela kandmisel sisemisele poolele keskele, torusallil aga alla äärde.

Peapaela sisemine pool – õmbluskoht jääb keskele.
Torusalli alumine äär – õmbluskoht jääb alla.

5. Järgmine etapp võib olla kirjelduse osas veidi keeruline aga samm-sammult saad sa kindlasti kõigest aru!

Võta töö ette taaskord nii nagu pärast ülemise ääre õmblemist ehk keera riie taaskord pahempidi. Pista käsi paremalt poolt töö sisse ning tõmba vasakpoolne ots sellest läbi nii, et kanga paremad pooled (pildiga pooled) jäävad töö sisse ning et õmblema saab hakata pahemat poolt. Õmble ringselt nüüd ka töö küljeõmblus. Jäta aga lõpptulemusena ~2 cm ava, et pärast oleks võimalik tööd läbi selle augu ümber pöörata. Jäta see augukoht peapaela või torusalli kandmise ajal peidetud poolele ehk sisemisele poolele.

Peapaelal on seda õmblust masinal laiuse mõttes võib-olla keeruline teha aga sa saad hakkama!

Siit on näha vasak ja parem pool. Pista käsi paremalt poolt töö sisse ning tõmba vasakpoolne ots sellest läbi nii, et kanga paremad pooled (pildiga pooled) jäävad töö sisse ning et õmblema saab hakata pahemat poolt.
Aseta õmbluskohad täpselt kohakuti.
Peapael

6. Pööra töö läbi väikese ava õiget pidi ning kasutades salapistet õmble ava käsitsi kinni.

Peapael
Peapaela ava
Peapael
Peapaelal salapiste poole peal
Peapael
Peapaelal salapiste tehtud
Peapael
Torusalli ava
Peapael
Torusallil salapiste tehtud
Peapael
Peapael
Peapael

Minu ema sai endale sünnipäevaks mereteemas peapaela ja torusalli kätte ning oli igati rõõmus! Loodan, et proovid ka ise minu õpetuse põhjal selle õmblustöö järele ja saad ilusti hakkama. Kui jääd kuidagi hätta, siis kirjuta mulle ja küsi abi.

Kui aga kõik tuli sul väga lihtsalt välja, siis ehk said väikese tõuke ka teiste lihtsate asjade isetegemiseks. Tee see sall näiteks kahte pidi kantavaks ehk kahest erinevast kangast või otsi Pinterestist mõni muu lihtsam projekt!

Igatahes jaga mulle enda tehtud õmblustööst pilti ja kui Sul on veel mõni idee ja soov, mille õmblemist võiksin ma blogipostitusena kirja panna või videona üles filmida, siis anna märku ja ma teen selle ära!

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.