Kuna väljas veel salatipeenart kasvamas ei näe, tuleb see kõik tuppa tuua ja värske vitamiinilaeng valmibki vaid mõne päevaga! Idandeid võib kasutada võileival, salatis, müslis, pudrul, smuutis ning ka kõikides teistes toitudes. Päevanormiks on 2 supilusikatäit!
Nende söömiseks on praegu kõige sobivaim aeg, sest neid soovitataksegi süüa tavaliselt kevadväsimuse peletamiseks veebruaris-märstis. Nendes on peidus kogu taime kasvukapital – mineraalained, ensüümid, kasvuhormoonid ja vitamiinid. Muidugi võib idandeid kasvatada ka aastaringselt, kuid kui sa pole neid varem proovinud, siis proovi nüüd järele.
Idandite kasvatamiseks on mitmeid viise. Neid võib kasvatada spetsiaalselt idandamiseks mõeldud tornis või purgis (nagu antud postituse puhul teen mina), kuid neid saab idandada ka lihtsalt tavalise klaaspurgi, marlitüki ja kummi abil. Antud nõusid saab osta näiteks SIIT ning Pärnust leiate kõik kolm toodet kohvik Mahedikuga samas majas tegutsevast Riiamarii imearmsast mahe- ja loodustoodete poest. Olen ise varem kasutanud klaaspurgi ja marlitüki meetodit, kuid sattusin õnneks ökopoodi kaubasaabumise päeval ja sain sealt endale just idandamiseks mõeldud sõelamoodi kaanega purgi, mis olevat müüja sõnul väga kuum ja minev kaup. Purk maksis vaid 4.80.
Idandamispurk sobibki eelkõige väikesesse kööki, kus sööjaid on vähe ja kogused väiksemad. Tänu kaanele, mis on ühteaegu nii sõel kui ka tugi, on idandeid hea loputada ning nõrutamiseks ka viltu asetada. Purgi miinuseks on see, et korraga saab valmistada ühte sorti idandeid ning et eelnevalt peab seemneid leotama aga minu jaoks see probleemiks ei osutunud :) Idandamistorni kasutades pole seemneid leotada vaja ning eriastmetel saab kasvatada erinevaid sorte. Pärast kasutamist tuleb idandamisnõu kõik osad kuuma veega üle pesta ning põhjalikumaks puhastamiseks tulekstneid eelnevalt leotada ka söögiäädikas.
Idandamistemperatuur võiks olla 22 kraadi – liiga soojas seemned roiskuvad ning jahedas ei arene. Idandamise aeg sõltub temperatuurist, niiskusest, taimeliigist, kuid minul saavad mungoad valmis 3 päevaga. Kui idandid jäävad üle ühe päeva niisutamata, võivad nad liigselt ära kuivada ja siis ei pruugi nad enam idaneda. Täpsemat infot ja kasvatamisõpetusi jälgige siiski seemnepakenditelt.
Kui idandid on valmis ja et nendes peidus olevad väärtuslikud ained kaotsi ei läheks, tuleb nende areng peatada. Selleks tuleb idandeid säilitada hermeetilises karbis külmkapis ning nii säilivad nad 2-3 päeva. Kui idandi juur on pruunistusnud, siis on idand vana ja sellisel juhul ka kõik enda väärtulikkusse kaotanud. Paljud on ka arusaamal, et idandid hakkavad kiiresti hallitama, kuid tegelikult on selleks “hallituseks” imikarvad (idujuurele tekkinud valge vatt), mille ülesandeks on imada vett. Imikarvad on aga idandi värskuse tunnus, seega neil pole maitset ning tõelise hallituse tunnete ära ikka lõhna järgi. Hallitama kipub idand minema siis, kui niiskust on liiga palju, kui seemneid pole piisavalt loputatud või kui idandid on jäänud hunnikusse ehk nad on õhupuuduses.
Lihtne õpetus idandipurgiga mungubade idandamiseks:
1. Pange purki 3 supilusikatäit mungubasid ning loputage neid 2-3 korda sõelaks oleva kaane abil.
2. Jätke oad vee sisse likku.
3. Järgmisel päeval valage see vesi ära (jätke loputusvesi alles ja kasutage seda lillede kastmisel, kuna selles on mitmeid kasulikke toitaineid).
4. Loputage idandeid iga päev 2-3 korda ning pärast jätke purk kaldu, et kogu vesi ära nõrguks ja idandid õhku saaksid.
5. Kui idandid on valmis, säilitage neid 2-3 päeva hermeetiliselt külmkapis.
Kirjuta oma kommentaar