Tee ise projektid

Tee ise: Nõudepesuvahend / Vedel oliivõliseep

Isetegemise rõõm on ilmselgelt minu kodus võimust võtnud ja seekord jagan teiega nõudepesuvahendi valmistamise retsepti, mis on nahasõbralik ja keemiavaba. Vahutab nagu iga teine nõudepesuvahend ja nõud saavad samamoodi ilusti puhtaks! Samuti saab seda kasutada näiteks nõudepesumasina tablettide ja üldpuhastusvahendi valmistamisel. Vahendi liitrihinnaks tuleb 2,5 eurot.

Vaja läheb:

 • 500 ml vedelat oliivõliseepi (loe täpsemalt postituse lõpust)
 • 200 ml destilleeritud vett
 • 20 ml taimset glütseriini
 • 25 tilka eeterlikku õli (soovi korral lõhna lisamiseks)
 • 1 liitri suurust pudelit vahendi hoiustamiseks

Valmistamine:
Lisa kõik koostisosad pudelisse, keera kork peale ja raputa kõik segamini.

****************************************************

OLIIVÕLISEEP:
Oliivõliseep on pärit Kastiilia (Castile) maakonnast Hispaaniast, mille järgi on inglise keeles ka selle nimeks “castile soap”. Oliivõliseep on hea niisutusvõimega, sobib hästi õrnale ja tundlikule nahale – ideaalne lastele ja allergikutele.

Mina kasutasin Dr. Bronner tahkest oliivõliseebist valmistatud vedelseepi, kuid leidsin, et ka Signe Seepide kogust võib leida tahket oliivõliseepi (100% oliivõlist).

Ise aga soovitan raha kokkuhoiu mõttes osta üks tahke oliivõliseep ja sellest ise suur kogus (2,5 liitrit) vedelseepi valmistada. Ise tehtud vedelseebi liirtihinnaks tuleb 2 eurot. Seda saab kasutada mitmetes majapidamisvahendites (pesuvahendid, põrandapesu jms) ja näiteks ka näopesuvahu valmistamisel (sellest ka varsti omaette postitus). Hakkan edaspidi seda vedelat oliivõliseepi nii mitmeski retseptides kasutama!

Vaja läheb:

 • 1 tahke oliivõliseep
 • 2,5 liitrit destilleeritud vett
 • hoiustamiseks vähemalt 2,5 liitrine nõu

Valmistamiseks:
Riivi tahke oliivõliseep ning lahusta kuumas (mitte keevas) destilleeritud vees kuni seep on täiesti lahustunud. Mahajahtumisel see seep veidike taheneb, et läheb selliseks geeljaks seebiks, seega soovitan hoiustada nõus, kust saab vajaliku koguse näiteks lusikaga välja võtta ja vesivannil üles soojendada ja siis vajaliku retsepti tarbeks kasutada.

Loe veel ka...

9 Comments

 1. Katrin Liivamets says:

  Tere! Tahaksin proovida siin toodud õpetuse järgi vedelseepi teha. Kui soovin selle panna tavalistesse vedelseebi dosaatoritesse, kas see on piisavalt vedel, et tuleb sellisest pumppudelist välja? Või kui paksuks ta seistes läheb?

  1. Marie says:

   Tere, Katrin! Seep läks seistes ikkagi veidi tahkemaks. Lisaksin edaspidi rohkem vett, et tulemus vedelam jääks. Aitäh, et mu tähelepanu juhtisid, pean siia postitusse selle muudatuse tegema, lisama :) Anna ka ise tagasisidet, kuidas Sul välja tuli!

 2. Merlin says:

  Tere.
  Kas 34 grammisest seebist piisab selle 2.5l vedelseebi tegemiseks? :)

  1. Marie says:

   Ise kasutasin 100grammist seepi aga selle võrra tuleb sinu seep vedelam ilmselt. Proovi järele ja anna kindlasti märku, kuidas Sul läks!

 3. Margit says:

  Tegin vedelseepi, 100g seepi ja 2,5 l des vett.Kahjuks jäi väga vedel. Mis võis selle põhjustada?

  1. Marie says:

   🤔 Ei oskagi nii kohe öelda. Mis seepi täpsemalt kasutasid? Proovi samale saadud segule lisada uuesti seepi äkki juurde, et saada tihkem vedelseep. Või samas võiksid kasutada seda vedelemat varianti vahudosaatoris.

   1. Margit says:

    Kasutasin Signe seebid oliiviseepi

 4. Katrin Liivamets says:

  Mul tuli ka selle retsepti järgi liiga vedel ja olen hakanud lahustama 1:5-le. Ehk kui mul on tükiseep 100g, lahustan selle 500 ml vees. Selliselt toimib.

  1. Marie says:

   Aitäh teie mõlema tagasiside eest! Tundub, et selle retseptiga on mingi segadus kogustes. Teen kohe esimesel võimalusel uuesti katsetused ja annan siis märku, kuidas minul asi toimib!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga