Shelf cooking ehk kapikokkamine

Aastaid olen ma jälginud YouTube’st naist nimega Jordan Page, kes on youtuber, blogija, ärinaine ja kõigele lisaks veel ka 8 lapse ema. Ta on loonud väljendi shelf cooking ehk kapikokkaminejah, ma lõin sellele enda jaoks eestikeelse väljendi. Tänase postitusega tahangi ma teile jagada kapikokkamise tähendust ja põhimõtteid. Tänu sellisele toiduvalmistamisele saab väga palju raha kokku hoida ja ka raiskuminevad toiduained ära kasutada.

Mida shelf cooking tähendab?

Shelf cooking tähendab toiduvalmistamist alustades kõigepealt kodus olemasolevatest toiduainetest, mis teil on külmkapis, sügavkülmas, kappides ja sahvris, ning seejärel täiendades neid värskete ja uute kaupadega poest. Selline toiduvalmistamine võib paljudele tuttav tunduda, aga ma arvan, et te enamasti teete ikkagi vastupidi või teisiti. Otsite retsepti või mõtlete mingi kindla söögi valmistamise peale, siis vaatate, mida poest oleks vaja ja mida kodus leidub. Näide: mõtlete makaronisalati valmistamisele, vaatate üle, mis kodus on olemas ja mida poest juurde on vaja. Kapikokkamise põhimõttel tuleks aga ilma kindlat toitu välja valimata vaadata, mis üldse kodus olemas on, ja siis mõelda, millise toidu nendest teha saaks. Ja sellest lähtuvalt võimalikult vähe poest juurde osta.

Astu sammuke kaugemale

Kui sa aga juba nii teed, siis alati saab ka sammukese kaugemale astuda – asenda puuduolevad toiduained kodus olemasolevate vastu, et ei peaks üldse poodi minema. Näiteks kui retsept näeb ette, et on vaja kasutada kohvi-, toidu- või vahukoort, siis selmet poodi minna, kasutad kapis leiduvat hapukoort ja piima. Eks selline vahetus peab olema ikkagi loogiline ja sobiv, kuid põhimõte on selles, et poest tuleks tuua vaid minimaalne hulk asju.

Kuidas üldse alustada?

Kõige lihtsam on alustada sellest, et valid välja põhilise toidu komponendi, mille ümber hakkad valmistatavat toitu looma. Näiteks mina valiksin meie sügavkülmast hetkel välja hakkliha. Teiseks vaatan, mida mul on nii-öelda kiiresti riknevate toiduainete hulgas – tomatid ja homse päevaga vahukoor. Niimoodi mõeldes kerkib mulle pähe idee teha üks lihtne pasta. Külmikus on mul veel ka olemas riivjuust, kapis penned, pastamaitseaine ja sügavkülmas on peterselli. Ja tulebki välja, et ma ei pea poodi minema!

Mina kasutan seda kapikokkamise põhimõtet juba ka meie pere nädalamenüü loomisel. Kui ma pühapäeval hakkan uueks nädalaks menüüd koostama, siis ma arvestangi asjadega, mis mul on kodus kappides olemas ja nendest lähtuvalt mõtlen toidud, mida ma järgneval nädalal perele teen. Samas arvestan ma asendatavate toiduainetega, et poest peaks võimalikult vähe planeeritud toitude jaoks asju ostma.

Väikesed abimehed…

On olemas ka netilehekülgi ja telefonirakendusi, kus on võimalik otsida retsepte sisestatud toiduainete kohta. Näiteks Toidutare, Nami-Nami või ingliskeelne Allrecipes.com. Sinna saab otsingusse sisestada toiduainete nimed ning siis saab leida nendest tehtavad toidud.

*****************************

Vaata veel ka mu teisi postitusi:

Külmkapi nipid ja trikid!

Vaakumaparaat – nipid toidu säilitamiseks

Sügavkülmutamise 7 nippi

Printleht: Nädalamenüü

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.