Pesupesemine: minu süsteem ja nipid

Pesupesemine võib tunduda tavalise kodutööna, kuid tegelikult võib see olla tõeline kunst. Õige lähenemine võib muuta selle ülesande mitte ainult tõhusaks, vaid ka nauditavaks. Täna tahan jagada oma isiklikku lähenemist pesupesemisele, mis hõlmab süsteemi ja mõningaid nippe, mis on aidanud mul seda igapäevast ülesannet lihtsamaks ja ka meeldivamaks muuta.

Vasakus hunnikus paksemast kangast tume pesu, paremal kergemad kangad ja väiksemad riideesemed. Kaks eraldi masinatäit pesemiseks.

1. Sortimine on võti

Enne pesu pesemist sordin alati pesu enda süsteemi järgi. Tüüpiline on pesusid sortida vastavalt värvile, kuid mina lähenen natuke teisiti. Sordin asju värvi järgi (tume, valge, värviline), kuid samuti ka kanga järgi ja vastavalt pesemistingimustele. Kokkuvõtvalt sordin pesuesemeid materjali paksuse järgi. See tähendab, et ühes ja samas masinatäies pole koos näiteks partneri L-suuruses pusa ja poja kergest materjalist pluus. Minu loogika on see, et üks asi nendest saab pesemisel rohkem vett ja pesuvahendit kui teine ning seega ei ole selline asjade koos pesemine mõistlik. Seega sordin erinevad pesuhunnikud enamasti just materjalide järgi ja sealjuures ka värvide järgi.

Et aga sortimine 6liikmelises peres lihtsamalt ja kiiremini läheks, olen palunud kõikidel pidada kinni ühest reeglist – pesud jõuavad pesukorvi õiget pidi. Selline minule kui süvitsi pesumajandusega tegelevale inimesele meie kodus on üks suur ja ebameeldiv osa sellest kodutööst juba ära tehtud ja ajavõit on tegelikult väga suur. Samuti palun lastel ka enda pesukorve pesuruumi tuues riided värvide järgi ära sortida, mis samuti hõlbustab minu edaspidist tööd. Ärge kartke paluda pereliikmete abi selliste kodutööde lihtsustamiseks!


2. Plekieemaldus enne pesu

Plekiliste riideesemete pesemisel on tähtis teada, et plekk tuleb välja saada enne masinasse panemist. Plekki tuleb töödelda põhjalikult enne masinpesu ja seda seetõttu, et masinas ei pruugi see niisama välja tulla. Pigem on suur tõenäosus, et masinpesu kinnitab pleki hoopiski kangasse ja see ei tule sealt hiljem välja.

Mina kasutan plekkide eemaldamiseks juba mitu aastat sapiseebi baasil puhastusvahendit dosaatoris, millel on otstes harjakesed. Näiteks viimase aasta olen kasutanud Dr. Beckmanni plekieemaldit. Selle dosaatori harjakestega on nii hea plekki enne masinpesu töödelda. Jah, see võib tunduda tüütu lisategevusena, kuid mina võtan selle aja ja töötlen vajalikke plekke eelnevalt, sest nii saan anda endast maksimaalse panuse, et riideesemed saaksid puhtaks ja et ma saaksin neid kaua aega kanda.


3. Vali õige pesuprogramm ja enda jaoks sobiv pesuaine

Minu soovitus oleks õppida enda pesumasinat tundma. Võta pesumasina kasutusjuhend ja tee endale selgeks, millist pesu ja millise programmiga võib ja tuleb pesta. Soovitan ka kasutusjuhendi programmide kasutamise osast teha väljalõige ja hoida seda kilekaane vahel pesumasina vahetus läheduses. Niimoodi on hea vajadusel kiirelt infot saada, millise programmiga millist pesu pead pesema.

Mina pesen näiteks enda ja laste riideid 40kraadise veega, mikrofiiberlappe 60kraadisega ning voodipesu ja rätikuid 90kraadisega. Sobiva temperatuuri ja pesuprogrammi valimisel tuleb alati kinni pidada ka riietel olevatest tingmärkidest. Näiteks on oluline jälgida, kas ja millise kiirusega tsentrifuugimine on üldse lubatud. Madalam pesutemperatuur ja vähem intensiivne tsentrifuugimine säästab riideid, nii et need püsivad kauem ilusad ja ka kestavad kauem.

Pesuvahendi kasutamisel ei ole igaühele üht ainuõiget toodet. Mina kasutan nii isetehtud pesuainet kui ka poest ostetavaid. Viimase aasta jooksul ei ole ma pesuainet ise valmistanud, sest mugavus on olnud ülekaalus ja seega koostöö raames olen leidnud endale kõige parema lahenduse – Dr. Beckmanni pesulehed. Täpsemalt kasutan ma Dr. Beckmanni Magic Leaves pesulehtesid ja ma ei näe hetkel paremat varianti. Miks need mulle meeldivad? Esiteks, need ei lõhna niimoodi, et see mind häiriks. Teiseks, poolitades lehe saan ise vastavalt pesu hulgale doseerida pesuainet. Kolmandaks, kuna pesulehe viskan pesuga koos trumlisse, siis jääb ära pesuaine sahtli puhastamine, sest see ei lähe kunagi mustaks. Minu jaoks ideaalne vahend, mille kasutamist kindlasti ka jätkan.


4. kuivatamine ja vajadusel ka triikimine

Pärast pesemist on oluline valida õige kuivatamisviis. Mõned riided võib panna kuivatisse, kuid teised vajavad õhukuivatamist, et vältida kokkutõmbumist või venimist. Kuigi meil on kodus kaks ühes pesumasin ehk pesumasin-kuivati, siis kuivatamise funktsiooni ma ei kasuta. Minu jaoks muutub niimoodi pesu kuivatamine ajaliselt väga pikaks ja seega on mul kiirem ja lihtsam viis pesu tuppa pesurestile või õue pesukarussellile rippu panna. Hoian niimoodi ka elektrienergiat kokku ja kulu on väiksem. Minu jaoks ei ole niimoodi restile või karussellile pesu kuivama pannes tekkivad jooned hiljem suur probleem, sest mul on hea triikraud ja ka triikimislaud, mida saan vajadusel kasutada.

Olen kasutanud mitmeid eri firmade pesureste ja triikimislaudasid ning nüüdseks olen leidnud brändi, kelle tooted on minu jaoks parimad – Leifheit. Kõige põhilisem argument, miks see bränd mulle meeldib on see, et nende tooted on vastupidavad ja väga korralikud ning neid saad kasutada aastakümneid. Seda argumenti kinnitavad ka paljud mu tuttavad, kes samuti Leifheit tooteid kasutavad. Ega enne ei oskagi kaasa rääkida, kui ei ole proovinud ja kasutanud, kuid kui oled uue pesuresti, pesukarusselli või triikismislaua otsingul, siis mina soovitan küll rahaliselt Leifheit toodetesse panustada, sest sa tõesti saad neid väga kaua kasutada ja nad on vastupidavad ning korralikud.


5. Voltimine ja hoiustamine. Kuidas seda teha?

Kui ma varem triikisin kõiki riideesemeid (jah, isegi sokke), siis nüüdseks teen seda tööd vaid äärmisel vajadusel. Pigem „triigin“ ma pesusid enda kätega neid kokku voltides. Jah, ma „triigin“ kasutades käsi. See tähendab, et ma silun kätega riided sirgeks ja see on justkui triikimise eest. Niimoodi asju voltides hindan ma igat riideeset ja annan neile väärtust juurde. Soovitan riideid hoiustada vastavalt hoiuruumile – pane võimalikult palju asju riidepuule ja ülejäänud asjad voldi ja hoiusta kategooriate kaupa eraldatuna püstiselt. Täpsemalt saad riiete hoiustamise kohta lugeda minu raamatust „Korrastades elu korda“.


Mis iganes on sinu praegune süsteem pesumajandusega tegelemisel, loodan, et said siit nippe ja tähelepanekuid, mida ka enda rutiini tood või vähemalt järele proovid. Oluline on, et pesumajandusega tegelemine ei oleks tüütu tegevus ja pakuks pigem rõõmu kui tuska. Kaasa kogu pere sellesse kodutöösse ja tee sellega enda elu lihtsamaks!

* Blogipostitus on loodud koostöös brändidega Leifheit ja Dr. Beckmann!


Loe ka järgnevaid blogipostitusi:

TEE ISE: Pesuaine

NIPID: Kuidas puhastada pesumasinat?

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.