To-do list lastele

Siin postituses on to-do list lastele, mida ma ise kasutan selleks, et läbi mängu saaksid lapsed kõik vajalikud asjad tehtud. Selle lõpptulemusel on nad endale välja teeninud näiteks mõne maiustuse, ekraaniaja või mingi muu asja, mis neid motiveeriks enda toimetused päeval ära tegema.

Tasuta ja lihtne kasutada!

Tüdrukutele ja poistele on eraldi list ning see on kõigile tasuta. Pdf-fail tuleb vaid välja printida, panna läbipaistva kiletasku vahele (lõika köitmiseks mõeldud äär ära) või võimalusel lamineerida. Hoia seda näiteks magnettahvlil või lihtsalt lastele silmapaistvas kohas. Ülesannete täitmisel tee illustreerivale pildile kustutatava markeriga X või magnettahvli puhul on hea kasutada magneteid, mida lapsed ise saavad lisada.

Kasutan neid nimekirju nii Elli (3,5 a) kui ka Erki (6 a) puhul ning tänu illustreerivatele piltidele saab laps juba aru, mida on tal vaja veel enda nimekirjast ära teha. Ma arvan, et see annab lastele veidikene ka iseseisvat õppimist ja püüdlust asju valmis saada.

Mida need punktid tähendavad?

Näiteks voodi tegemisel ja korras toa puhul olen ma ühe korra ette näidanud, milline võiks ja peaks nende tuba välja nägema, ja annan neile võimaluse ise enda toa üle peremees olla. Minu mõistes tähendab “Korista tuba!” seda, et mänguasjad ei vedele maas. Elli sätib näiteks alati enda mõmmikud ja kaisukad ilusti voodisse kas teki alla tuttu või teki peale teda õhtuks ootama. Erki aga ütleb pärast enda toa korrastamist, et näiteks pusle on endiselt maas sellepärast, et ta kavatseb selle pärast kokku panna. Sellega annab ta märku, et mäng on pooleli, mitte et ta ei viitsinud koristada.

“Pane riidesse!” punkt nimekirjast annab neile iseseisvust ise endale riided valida ja ka ise end riidesse panna. See annab neile teadmist, et nad võivad ise valida ja motiveerib ka ise riietuma.

Tüdrukute nimekirja puhul on lisatud tegevus “Juuksed korda!” ning Elli puhul tähendab see seda, et ta otsib enda juusteasjade sahtlist välja oma harja ja patsikummi ning sätib end siis minu tualettlaua taha toolile istuma, et ma talle selleks päevaks patsid pähe teeks. See on selline armas ema-tütre hetk, mis ka mulle tohutult meeldib.

Kõige viimane punkt “Kodutöö” annab aga mulle lisaboonuse, sest selle abil kaasan ma lapsed päeva jooksul mingis kodutöös endale appi. Kodutöö määramiseks kasutan ma SEDA MÄNGU. Ükskõik, kui hästi või halvasti nad kodutööga hakkama saavad, siis oluline on proovimine ja tahtmine aidata.

Kuidas meie seda listi täidame ja mida lapsed selle eest saavad?

Pärast kõikide punktide täitmist teen ma tegevuse pildile kustutatava markeriga X-tähe peale ning kui nad on kõik enda punktid täitnud, siis hetkel on meil kokkulepe, et nad saavad päeva lõpus 15 minutit (panen selleks taimeri ka reaalselt tööle) tahvelarvutis mängida. Kuna tahvelarvuti kasutamine on meie peres laste jaoks uus asi, siis see on nende jaoks väga motiveeriv enda list ära täita. Samas mainin ära, et lapsed saavad mängida vaid minu poolt alla laaditud ja kontrollitud mänge, mis ei oleks vägivaldsed ja oleksid arendavad.

**********************************************

Icons made by Smashicons from www.flaticon.com

Icons made by surang from www.flaticon.com

Icons made by Freepik from www.flaticon.com

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.