Tee ise: Pesuaine

Pesuaine

Jagan teile pesu pesemiseks mõeldud pesuaine kontsentraadi valmistamise retsepti, millest tehtud lahjendatud pesuainet kasutan ise juba pea 5 aastat. Selle valmistamine võtab aega koos pesusooda tegemisega kuskil 1 tund ning kontsentraadi maksumuseks tuleb 5 liitri kohta 3,50 €. Sellest peaks jätkuma pooleks või isegi terveks aastaks.

Pesuaine

Pesuaine valmistamiseks läheb vaja:

 • 100 g sapiseepi (kasutasin Sonett sapiseepi)
 • 5 l vett
 • 1,5 dl peensoola
 • 2,5 dl pesemiseks mõeldud soodat
  -> Selle valmistamiseks kuumuta 200-kraadises ahjus söögisoodat 30 minutit, sega pidevalt!
 • soovi korral eeterlikku õli
 • hoiustamiseks nõusid (kasutan 3 x 1,7 l purke)
 • lahendatud pesuaine jaoks 2 l nõud (kasutan Mayeri pesugeeli pudelit)
 • vähemalt 7-liitrist potti kontsentraadi valmistamiseks

Pesuaine kontsentraadi Valmistamine:

Aja vesi suures potis kuumaks ja lisa riivitud seep. Sega kuni seebi lahustumiseni. Lisa sinna hulka sool ja pesusooda ja sega kõik korralikult läbi. Kuumuta segu kuskil 10-15 minutit. Lase segul veidi maha jahtuda ja kalla siis hoiustamiseks mõeldud nõu(de)sse.

Kasutasin kontsentraadi hoiustamiseks kolme 1,7-liitrist suurema avaga purki (hoiustan sahvririiulil), et lahjendatud variandiks oleks sealt parem lusikaga kontsentraati võtta. Segu täielikul jahtumisel ja tardumisel tekivad kihid, kuid sellest ei ole midagi, sest lahjendatud pesuaine tegemisel saad alati täiesti vedela pesuaine.

Kuidas valmistada kontsentraadist lahjendatud pesuainet?

Lahjendatud pesuaine valmistamiseks panen umbes poole purgist ehk 800-900 ml kontsentraati kastrulisse ja soojendan seni, kuni kontsentraat on vedelaks muutunud. Siis panen vedela kontsentraadi varem kasutuses olnud Mayeri pesugeeli 2-liitrisesse pudelisse ja täidan ülejäänud pudeli kuuma veega (keedan veekeetjaga selleks liitri vett). Lisan 5 tilka eukalüpti eeterlikku õli. Keeran korgi peale ja loksutan pudelt, et kõik seguneks. Keeran korgi ettevaatlikult lahti ja lasen segul jahtuda.

Kui palju pesuainet kasutada?

Enne pesuaine kasutamist loksutan pudelit alati korralikult, et kõik seguneks. Iga terve masinatäie kohta lisan pesuaine sahtlisse lahendatud pesuainet kuskil 70 ml.

Pesuaine

Minu soovitused ja nipid:

 • Enne pesu masinasse panemist ja omatehtud vahendi kasutamist töötlen vajadusel plekke ka eraldi sapiseebiga. Sapiseebi toimeaineks on loomne sapp, mis seob ja lahustab rasvu ja ebavajalikke värvaineid. Sapiseep ei ole imevahend kõikide plekkide puhul, aga sellega peaks lahti saama puu- ja juurviljade, vere-, rasva-, meigi-, kohvi- ja veiniplekkidest. 
 • Valge pesu pesemisel lisan pesuaine sahtlisse ka äädikat, mis toimib nagu valgendaja.
 • Enda ja laste riideid pesen 40-kraadise programmiga. Mikrofiibrist puhastuslappe 65-kraadise programmiga. Voodipesusid ja käterätikuid pesen 90-kraadise programmiga ja sinna juurde lisan alati ka äädikat.
 • Paar korda aastas teen pesumasinale ka suurpuhastuse.
Pesuaine

Vaata Pesuaine videoõpetust:

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.