Digikorrastamine: Digifotode korrastamine

Digikorrastus

Digikorrastamine ehk digipuhastus on mõne enda seadme (arvuti, tahvelarvuti, nutitelefoni vms) korrastamine, mis tähendab kõige ebavajaliku ehk digitaalse prügi kustutamist.

Digitaalne prügi on aga miski, mis koguneb meie seadmetesse märkamatult – alati leidub sealt programme, pilte vms mittevajalikku. Selle tulemusena muutub seadme kasutamine tülikamaks ning ka vajalike asjade leidmine võtab rohkem aega. Just sellepärast ongi digikorrastamine aeg-ajalt vajalik. 

Panen siia postituse alla kogu info ja samm-sammulise juhise, kuidas korrastada ära enda seadmes olevad digifotod. See on siis kokkuvõtlik postitus jaanuarikuus minu Instagrami kontol toimunud digikorrastuse ettevõtmisest.


Digifotode korrastamine:
✔️ digifotode sorteerimine
✔️ fotode ilmutamine
✔️ digifotode hoiustamine
✔️ paberfotode hoiustamine
✔️ edasise harjumuse tekitamine


1. Digifotode sortimine

Alusta möödunud aasta digifotode sorteerimisest ja liigu aastate viisi järjest tagasi. Seega võta kõigepealt ette 2020. aasta fotod ja alles pärast kõiki järgnevaid samme võta ette 2019. aasta pildid. Tee nii just sellepärast, et sul võib olla mitmeid mitmeid aastaid pildid korrastamata ning niimoodi järjest tagasi liikumine ajas ei tekita niipalju stressi ja viimati möödunud sündmusi on esialgu lihtsam sorteerida.

Alusta ühest seadmest korraga – telefon, arvuti, pilveruum, mälukaart, fotoaparaat vms!

Digikorrastus

Kuidas leida sortimiseks aega?

Soovitan enda aega alati plaanida või kui sul tekib lihtsalt mingi paus päeva jooksul, siis kasuta seda aega piltide sortimiseks. Näiteks, kui ootad last trennist või arstikabineti ukse taga enda arstiaega, siis võta enda telefon kätte ja sordi mingi osa pilte jällegi ära. Arvesta kuskil 10-20 minutit üheks sortimiskorraks, siis ei tundu see meeletult stressirohke ettevõtmine.

Kuidas sortida? mille järgi?

Jäta alles vaid need digitaalsed fotod, mille olemasolu annab su elule väärtust juurde ja mille säilitamine digitaalsel kujul või hiljem ka pärast ilmutamist pakuvad sulle rõõmu!

Ühest hetkest jäta alles vaid üks pilt.

Ära hoia alles osasid pilte

“LIHTSALT NIISAMA”!


2. Fotode ilmutamine

Tee enda jaoks selgeks, kas ja miks sa soovid fotosid ilmutada? Kas sa hiljem vaatad neid fotoalbumist? Kas mälestuste säilitamine paberfoto näol on sinu jaoks vajalik? Kas see ajaline töö ja rahaline väljaminek kokkuvõttes pakub sulle rõõmu?

Tee enda seadmesse kaust “ILMUTAMISEKS” ja sorteeri sinna kõik need fotod, mida tahad hiljem ilmutada.

Ilmuta fotod Interneti vahendusel ja telli need postiga koju või pakiautomaati.

Digikorrastus

Millist ilmutamisteenust kasutada?

Mina kasutan paberpiltide ilmutamiseks juba aastaid Picture Happy teenust. See on poole odavam, kui osade teiste firmade teenused ning mina olen enda valikuga siiani rahule jäänud. Tellimus teostatakse suhteliselt ruttu – nädalaga on pildid tavaliselt käes.


Milliseid võimalusi veel on?
1. Photopoint äpp/veebileht
2. Minu Print
3. Mälupulgaga ise poodi kohale
4. Fotoraamatute tegemine


3. Digifotode hoiustamine

Kuidas sina digifotosid hoiustad? Kasutad telefoni mälumahtu? Impordid pildid arvutisse ja kasutad selle mälumahtu? Kasutad äkki hoopis pilveruumi? Mis on sinu jaoks enda valiku plussid?

Kõigepealt ütlen kohe ära, et ei ole ühte ainuõiget viisi, vaid on see, mis Sinu jaoks kõige paremini toimib.

Mina hoiustan enda digifotosid näiteks iCloudis. Vanemaid pilte hoiustan Google Drive’s, kuna varem oli mul Android telefon. Arvutis ma pilte (ega ka dokumente) ei hoia ja ma ei kasuta ka välist kõvaketast. Usaldan enda digiasjade hoiustamiseks pilveruumi.


4. Paberfotode hoiustamine

Kuidas hoiustad sa aga paberfotosid? Sorditult albumites või hoiustad neid karpides? Kuidas see süsteem sinu jaoks välja näeb? Sordid sündmuste, aastate või teemade järgi?

Digikorrastus

Mulle meeldib digifotosid ilmutada ja ajalises järjekorras albumites hoiustada. Pärast ilmutatud piltide kättesaamist märgin ma igaühele peale nende tegemise kuupäeva (selleks vaatan ma iCloudi kaudu pildi info alt kuupäeva) ja järjestan nad ajaliselt, et selles järjestuses nad ka albumisse panna. Ma ostan alati sellised albumid, kus on võimalik ka pildile käsitsi pildi allkiri juurde kirjutada.

Meie perealbumid on elutoas vitriinkapis nähtaval kohal, seega on need meil silme ees ja vaatame neid tihti. Samas on nendel ka kihvt dekoratiivne tähendus meie kodus.


5. Edasise harjumuse tekitamine

Kui tihti digifotosid sortida, et see aasta peale ära jaotada? Milline süsteem endale luua?

Minul on harjumus iga uue kuu alguses eelneva kuu pildid ära sorteerida. Mul on seega ka telefonis alati kaust “ILMUTAMISEKS”, kuhu ma lisan selle igakuise korrastuse ajal pildid, mida soovin millalgi ilmutada.

Digikorrastus

Nüüd on aeg sinul enda digifotod ja nende korrastamine käsile võtta ja kord majja lüüa. Kui vajad selles abi, võta minuga ühendust! Jaga ka enda teekonda minuga, saates mulle sellest pilte. Edu!

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.