Maaküte

3Oleme nüüdseks majas elanud 2 aastat ja 4 kuud ning praeguseks võin öelda jumal tänatud, et me viimasel hetkel puuküttega katlasüsteemi maaküttesüsteemi vastu vahetasime. Suurt rolli selle otsuse juures mängis muidugi ka see, et katlasüsteemi hinnapakkumiste juures polnud võimalik saada kõiki vajalikke töid. Ehk siis polnud võimalik ühelt firmalt koos garantiiga saada ka korstnaehitust ning see pani mind igaks juhuks kahtlema, et mis siis kui… Teiseks soovitas viimasel hetkel ka lisaisa meil siiski maakütte kasuks otsustada. Samas oli elukaaslane maakütte peale koguaeg mõeldnud aga see tundus meile lihtsalt nii kulukas ettevõtmine. Järgnevalt leiad meile tehtud hinnapakkumised ja vajalike tööde maksumused.

Katlasüsteemi hinnapakkumised ja maksumus kokku:

 • 1. Toru-Jüri hinnapakkumine 3261 eurot (Info: Pakkumine sisaldab katlamaja põhimaterjali + transporti. Materjali lisandub kindlasti veel (toru, liitmikud, kraanid, soojustus jne.).
 • 2. FEBi hinnapakkumine 3456 eurot (Info: Pakkumine ei sisalada soojustust ega transporti).
 • Korstnaehitus töötasuga ?? eurot.
 • Töömehe töötasu, kes katlasüsteemi kokku paneks ~1500 eurot.

  KOKKU: ~5000 eurot + korstnaehitus
  .


Maaküttesüsteemi hinnapakkumine ja maksumus kokku:

 • ABC Kliima hinnapakkumine 8260 eurot (Info: Pakkumine sisaldab süsteemi kogumaterjali ja tehnikat, samuti kaevetöid, maakollektori paigaldust ja täitmist, transporti ja paigalgust jms. Kokkuvõtvalt kogu töö firma poolt algusest lõpuni).
 • Topogeodeetiine mõõdistamine 160 eurot (See on projekteerimise asendiplaan, kuhu on projekteeritud hoone kontuur peale märgitud ja hoone mahamärkimiseks looduses koordinaadid ka. Antud plaan oli ABC Kliima töö jaoks vajalik).
 • Kaeveloa taotlemine linnavalitsuselt 32 eurot.

  KOKKU: 8452 eurot
  .

Me valisime siis maaküttesüsteemi ABC Kliima poolt ning nüüd tänan meie otsust ja tegutsemist, sest ma ei pea mõtlema kütmisele ning sellele, et kas ikka ärgates või koju jõudes on kodu soe või mitte. Elame nagu korteris, kus kütmise pärast muret tundma ei pea! Kui külm on, keeran kütet juurde ning vastupidi. Samuti on maakütte pealt meil alati ka soe vesi olemas, mis tähendab, et elektriboilerit koos elektrikulutusega meil ei ole. Samuti pole meil esimese korruse duširuumis elektripõrandakütet, mis hoiab samuti elektrit kokku. Maakütte seadmel on võimalik näiteks seadistada ka puhkuserežiim, mis lülitab kütte teatud perioodiks näiteks välja ning koju jõudes on jälle maja küte töös ja soe vesi pesemiseks kohe olemas. Meie ei ole seda veel kasutanud aga võimalus on olemas.

Elektrienergia tarbimine jääb meil vahemikku 30 eurot (suvel) – 100 eurot (talvel) ehk 200 kWh (suvel) – 700 kWh (talvel). See on meie maja kogu elekter kuu kohta (k.a maakütteseade ja kõik muu kodutehtnika). Saan öelda, et võrreldes meie maja elektrikulu tuttavate omadega, siis tasub maaküte küll ennast täielikult ära. Pluss jääb veel ära puude tegemine/ostmine ja nende ladustamine/hoiuruumi ehitamine selleks ning loomulikult kütmiseks mõeldud ajakulu. Samas ei ole mul kütmise ega näiteks ka elava tule vastu kaminas mitte midagi, sest varasemalt on meie peres ikkagi ahi, kamin või puuküttepliit olnud aga et üht suurt maja soojas hoida, selliseks kütmiseks oleme meie juba mugavuse mõttes maakütte valinud.

41Minu soov maakütte paigaldamise juures oli, et kogu kupatus oleks tehtud firma poolt ning et sellega ka kaasneks kõigele garantii. Seega võtsime hinnapakkumise koos maasse kaevatavate torude, täitmisega, aparaadi paigalduse ja kõige muuga ühest firmast – ABC Kliima. Teenindus oli suurepärane ning töö kiire ja korralik. Järelhooldus ja -abi on alati vaid telefonikõne kaugusel. Meile läks maakütte paigaldamine maksma siis kokku 8452 eurot. Nagu ülalt poolt näha sisaldab see ka maa topogeodeetilist mõõtmist ja kaeveluba. Maakütteseadmeks on Nibe soojuspump 180-liitrise boileriga (Fighter1245-6 6kW) ning paigaldatud 110 ruutmeetri köetava pinna jaoks. Esimesel korrusel on põranda sees veetorud, mis kütavad esimest korrust ning teisele korrusele tuleb tulevikus lisada maakütte pealt töötavad radiaatorid. Samuti paigaldas elukaaslane ka kütteruumi ehk minukeeli sahvrisse väikese radiaatori, et ka seal talvisel perioodil temperatuur täitsa miinusesse ei läheks. Kinnistule paigaldati  400 meetri jagu maakollektorit meiega kooskõlastatud alale.

Meie oleme enda maja küttesüsteemiga täiesti õnnelikud ja seni pole pidanud maakütte valikus pettuma. Toas on alati vähemalt 21 kraadi sooja ning soe vesi olemas. Kas kellelgi on ka kokkupuudet maaküttega? Mis on teie mõtted maakütte koha pealt? Olete rahul?

Kirjuta oma kommentaar

Sinu e-maili aadressi ei avalikustata.